BANJALUKA, SARAJEVO, Prva prodavnica za siromašne u BiH, u kojoj će se prodavati artikli po znatno nižim cijenama, biće otvorena za dvadesetak dana u Novom Sarajevu.
Ne želeći da otkriva više detalja o ovom projektu, inicijator Mesud Lakota, sekretar Udruženja za zaštitu interesa potrošača BiH, kazao je da će u toj prodavnici moći da kupuju socijalno ugrožene kategorije stanovnika, čija mjesečna primanja ne prelaze cifru od 500 maraka. Još je istakao da će se na policama naći isključivo artikli domaćih proizvođača.
Podvlačeći koliko je teška materijalna situacija građana, Lakota kaže da oko 50 odsto stanovništva pri svakoj kupovini planira kako sačuvati makar marku, te da su zbog toga ovakve prodavnice neophodne i u ostalim gradovima.
“Mislim da je prijeka potreba da se u BiH otvori što više socijalnih prodavnica”, ocjenjuje Lakota.
Međutim, kako sada stvari stoje, socijalna prodavnica koja će biti na raspolaganju stanovnicima Novog Sarajeva, uskoro neće dobiti “konkurenciju”. U Federalnom ministarstvu trgovine uvjeravaju da, iako su pokrenuli inicijativu za stvaranje uslova za otvaranje prodavnica koje bi se bavile snabdijevanjem najsiromašnijeg stanovništva, trgovci ne pokazuju zainteresovanost za ovakve projekte.
“Činjenica je da Ministarstvo ne može trgovcima nametnuti otvaranje posebnih prodavnica za socijalno ugrožene kategorije”, ističe Đula Đukić, pomoćnik ministra u Federalnom ministarstvu trgovine.
Razloga za optimizam nemaju ni stanovnici u RS, jer, kako je potvrdio Dragovan Petrović, sekretar Udruženja potrošača RS, u tom entitetu ne postoji nijedna prodavnica za siromašne.
“U takvim prodavnicama u regionu cijene su niže 30 do čak 50 odsto, a njihova prodaja bazirana je uglavnom na prehrambene artikle”, ističe Petrović.
Ombudsmani za zaštitu potrošača u BiH smatraju da je otvaranje socijalnih prodavnica jedan od mogućih odgovora na pitanje kako učiniti osnovne proizvode finansijski dostupnijim najugroženijim kategorijama građana.
“Nužno je napomenuti da to ne smiju biti proizvodi koji mogu ugroziti život i zdravlje potrošača. Drugim riječima, to mora biti zdravstveno ispravna roba za konzumiranje, kojoj nije istekao rok trajanja, niti su zbog neodgovarajućeg čuvanja izgubila svojstva propisana kao minimalna za ljudsku upotrebu”, naglašavaju ombudsmani.
Otvaranje socijalnih prodavnica odavno je zaživjelo u regionu, a na raspolaganju su kupcima u Rijeci, Beogradu i Ljubljani. Koliko bi takvi prodajni objekti pomogli stanovnicima naše zemlje, najbolje pokazuje podatak da Evropljani za hranu troše 16 odsto, a bh. građani 50 odsto ukupnih prihoda. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.