BEOGRAD, Naftna industrija Srbije /NIS/, koja je u većinskom ruskom vlasništvu, predstavila je danas izvještaj o održivom razvoju u 2010. godini, što je prvi takav izvještaj jedne kompanije u Srbiji u skladu sa svjetskim standardima.
Izvještaj predstavlja podatke koji prikazuju cjelokupno poslovanje NIS-a u ekonomskoj sferi, zaštiti životne sredine, oblasti zapošljavanja i socijalnoj sferi u Srbiji.
Generalni direktor NIS-a Kiril Kravčenko je na konferenciji za novinare rekao da je NIS postao jedna od najvećih naftnih kompanija u jugoistočnoj Evropi, a u izvještaju je predstavljeno kojim tempom se ostvaruju strateški ciljevi u vezi sa ovim ključnim komponentima održivog razvoja.
On je dodao da očekuje da će NIS u ovoj godini ostvariti veću dobit od prošlogodišnje, koja je bila 16,5 milijardi dinara /više od 165 miliona evra/, a ova kompanija je u prošloj godini u budžet Srbije uplatila 83,8 milijardi dinara, što je 13 odsto prihoda budžeta/.
Kravčenko je naveo da je u edukaciju oko 4 000 zaposlenih uloženo je 81,2 miliona dinara, 15 odsto je smanjen broj povreda na radu, a kompanija ima jedan od najboljih kolektivnih ugovora u Srbiji.
NIS je u 2010. godini kroz sponzorstva i donacije uložio oko 305,2 miliona dinara u razvoj društva, kulturu gradove i opštine, u nauku i mlade talente i humanitarne projekte.
Kapitalna ulaganja u ekologiju u prošloj godini bila su 1,61 milijarde dinara, što je 53 odsto više nego u 2009. godine, s tim da tek predstoji ulaganje nekoliko desetina miliona evra u saniranje takozvanog “istorijskog zagađenja”.
U izvještaju se pominje i Republika Srpska /RS/, gdje NIS svoje aktivnosti proširuje u oblasti geološkog istraživanja sirove nafte i gasa, uz napomenu da preliminarne procjene pokazuju da postoji znatan obim rezervi ugljovodonika u Srpskoj, što stvara mogućnost povećanja eksploatacije u regionu i povećanja obima proizvodnje već od 1024. godine.
Navodi se da će nova strategija razvoja pod nazivom “Pet petica” biti razrađena tokom 2011. godine, a podrazumijeva da se do 2020. godine ostvare uspjesi kao što je transformacija u energetsku kompaniju, povećanje prodaje do pet miliona tona derivata, kvalitet derivata evro-pet, izlazak na međunarodno tržište i povećanje vrijednosti akcija NIS-a do 5.000 dinara /oko 50 evra, sada iznose oko pet evra/.
Prvi izveštaj iz oblasti održivog razvoja NIS-a je urađen po međunarodnim standardima korporativnog izvještavanja koji je prošao i nezavisnu reviziju međunaordne revizorske kuće KPMG-a, koja mu je dala ocjenu C plus, a cilj kompanije je da rejting u narednim godinama podigne na A.
NIS je u 2010. godini počeo da formira desetogodišnju strategiju koja predviđa međunarodni razvoj vezan za tijesnu saradnju sa kompanijama u regionu.