SARAJEVO, Povoljna hidrometeorološka situacija i cijene električne energije na tržištu osnovni su razlozi za dobar poslovni rezultat dva elektroprivredna preduzeća u Federaciji BiH u prvih šest mjeseci ove godine.
“Elektroprivreda BiH” je u prvom polugodištvu ostvarila dobit od 73,4 miliona KM što je 3,2 puta više od zarade u istom periodu prošle godine. “Elektroprivreda HZ HB” ostvarila je polugodišnju zaradu od 14,5 miliona KM, što je dvostruko više od profita ostvarenog u cijeloj 2008. godini. Na taj način ove kompanije su prvi put po profitabilnosti nadmašile dva federalna telekoma. “BH Telecom” je polugodište završio u plusu od 63 miliona KM, dok HT Mostar još nije objavio polugodišnji izvještaj o poslovanju. Sudeći po rezultatima iz prethodnih godina učinak HT Mostara neće biti dovoljan da zajedno sa “BH Telecomom” presitgnu” elektroprivrede.
“Povoljna hidrometeorološka situacija u prvom dijelu godine, naročito u periodu januar-april, najviše je doprinijela dobrom rezultatu. Ukupna proizvodnja struje u udnosu na isti period prošle godine veća je za 2,3 posto, a najveći rast zabilježen je u hidroelektranama od 23,7 posto. S druge strane distributivna potrošnja na niskom i srednjem naponu bila je za 3,4 posto manja nego lani, a podbačaj od čak 46,3 posto bilježimo kod velikih kupaca iz čega je vidljivo prisustvo recesije u BiH», istakao je Amer Jerlagić, direktor «Elektroprivrede BiH».
Jerlagić je dodao da je na povećanje profita uticala i prodaja viškova struje.
«Ugovori koje smo u prošloj godini zaključili za ovu godinu kada smo tenderskim putem prodali 1.760 gigavat-sati struje po prosječnoj cijeni od 83 eura po megavatsatu jedan su od bitnih faktora dobrog profita. Kad je u pitanju trgovina na dnevnom, sedmičnom i mjesečnom nivou ostvarenje plana je sto odsto, ali su prihodi manji zbog toga što su cijene struje ove godine znatno niže nego lani», obrazložio je Jerlagić.
Matan Žarić, direktor “Elektroprivrede HZ HB”, ističe da su na dobro poslovanje najviše uticali snižena cijena električne energije na tržištu i smanjenje proizvodnje u velikim potrošačima.
“Budući da su zbog recesije veliki kupci poput ‘Aluminija’ Mostar i BSI iz Jajca smanjili proizvodnju, a da je struja značajno pojeftinila, manje nas je koštala nabavka nedostajućih količina električne energije na svjetskom tržištu, pa su i finansijski pokazatelji bolji”, pojašnjava Žarić i dodaje da je u prvom polugodištu poboljšana i naplata, što je takođe imalo pozitivan efekat na poslovanje.
U drugom polugodištu, Žarić očekuje oporavak velikih potrošača, što će značiti povećanu potrošnju električne energije, ali i nastavak problema sa naplatom novca od budžetskih korisnika. Neka javna preduzeća i ustanove poput “Željeznica FBiH” i bolnica ne izmiruju redovno obaveze za utrošenu energiju. Uprkos svemu, ne očekuje potrese u polsovanju, jer kompanija ima unutrašnje rezerve zahvaljujući kojima može prevazići trenutne probleme.Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
A tek da malo organizuju i optimizuju procese, educiraju kadar, otpuste neradnike… zaradjivali bi vise od Shell-a 🙂