SARAJEVO, Prvi rezultati primjene Sporazuma o viznim olakšicama nisu ohrabrujući za građane BiH, jer veoma strogi vizni režim predstavlja veliku prepreku za razvijanje ekonomskih, kulturnih, obrazovnih i svih drugih veza sa zemljama EU – izjavio je zamjenik predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH i ministar bezbjednosti BiH Tarik Sadović.
Sadović je danas u mađarskom gradu Hevizu, na završetku dvodnevne ministarske konferencije posvećene unapređenju bezbjednosti na zapadnom Balkanu, koja je održana u okviru Salcburg foruma, podsjetio prisutne da je BiH zajedno sa drugim zemljama u regionu dobila Mapu puta za liberalizaciju viznog režima.
U saopštenju za javnost iz Savjeta ministara BiH, navodi se da je Sadović podsjetio da su ovim dokumentom pred BiH postavljena čak 43 uslova koje mora ispuniti da bi dostigla evropske standarde, među kojima su neki potpuno jasni i precizni, dok su drugi “veoma široki, neprecizni i zahtijevaju velike reformske zahvate”.
On se, u tom kontekstu, osvrnuo i na provođenje Sporazuma o readmisiji, kao posebnog uslova iz Mape puta.
“BiH nastoji da ovaj Sporazum provodi u potpunosti i u dogovorenim rokovima. Nekada je rok od deset dana, u kome smo obavezni odgovoriti na postavljeni zahtjev za readmisiju i provesti proceduru utvrđivanja identiteta i državljanstva veoma kratak. Ipak, u proteklom periodu nismo dobili nijednu primjedbu od zemalja EU, vezanu za provođenje Sporazuma”, naglasio je Sadović.
On je podsjetio da je BiH nedavno usvojila inoviranu Strategiju integrisanog upravljanja granicom i na taj način potvrdila svoju opredijeljenost da ima otvorene, ali bezbjedne granice.
Sadović je izrazio nadu da će primjena ove Strategije doprinijeti bržem i sigurnijem protoku prekograničnog prometa, manjem zadržavanju na graničnim prelazima, povećanju kvaliteta graničnih kontrola, te poboljšanju uslova za rad službi, uključenih u granične kontrole.
“Spremni smo da u tom procesu preduzmemo konkretne aktivnosti sa našim susjedima, kao što su uspostavljanje zajedničkih kontakt centara, zajedničke patrolne službe i razmjena stručnjaka”, naglasio je Sadović.
Konferencija u Hevizu okončana je zaključcima koji predviđaju širu i efikasniju saradnju zemalja zapadnog Balkana u oblasti pravde i unutrašnjih poslova, kao bitnih uslova na njihovom putu ka evropskim integracijama.
U saopštenju se navodi da pri tome zemlje u regionu i dalje mogu računati na pomoć i podršku članica Salcburg foruma radi predupređenja zajedničkih prijetnji i osiguranju veće stabilnosti cijelog regiona.