Prvi set mjera za ublažavanje krize tek krajem mjeseca

BEOGRAD, Vlasti u Srbiji će tek krajem januara donijeti prvi set mjera za pomoć privredi i stanovništvu kako bi se ublažio uticaj svjetske finansijske krize, dok susjedi već uveliko kreću u drugi krug odbrambenih mjera.

List navodi da o ovim mjerama Vlada još vodi konsultacije sa privrednicima, sindikatima, bankarima i Narodnom bankom Srbije, a da je na jednom takvom skupu prošle sedmice, kojem je prisustvovao i predsjednik Boris Tadić, iz kabineta premijera Mirka Cvetkovića podijeljen dokument “Ekonomska kriza i njen uticaj na privredu Srbije – Okvirni program mera”.

“O Cvetkovićevoj viziji budžetskih i vanbudžetskih mera za spas srpske privrede od totalnog posrnuća razgovaraće se krajem januara i tada bi trebalo da budu usvojene na sednici Vlade”, piše “Blic”.

Kabinet premijera Mirka Cvetkovića je u šest tačaka opisao mehanizam po kojem svjetska finansijska kriza nepovoljno utiče na srpsku privredu.

List navodi da je zbog nelikvidnosti razvijenih tržišta smanjen priliv stranih kreditnih sredstava za Srbiju, a da se smanjuje ili usporava priliv po osnovu direktnih stranih ulaganja.

“Blic” piše da to otvara problem kako finansirati deficit računa tekućih plaćanja, čime se pojačava pritisak na devizne rezerve i kurs, a što dovodi do smanjena obima domaće proizvodnje i zbog čega potrošnja mora biti smanjena ili intervencijom države ili će je smanjiti samo tržište kroz značajnu devalvaciju dinara i unutrašnju inflaciju.

Smanjenje obima tražnje u zemlji, u kombinaciji sa smanjenim obimom tražnje u svijetu, nepovoljno utiče na proizvodnju, a to umanjuje rast srpske privrede.

Istovremeno se pojačavaju pritisci stranih proizvođača za plasman proizvoda na srpskom tržištu, dok je otežan plasman domaće robe u inostranstvu, a ovo otvara problem nekonkurentnosti srpske privrede.

List navodi da sve ovo skupa usporava ili potpuno zaustavlja rast privrede, što se tada odražava na zaposlenost, životni standard i ukupan život u Srbiji. Kriza pravi najjači udar metalskom kompleksu i građevinarstvu, a slijedi nešto slabiji udar na prehrambenu industriju.

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts