SARAJEVO, Poslanik u Evropskom parlamentu Tanja Fajon izjavila je danas da bi Savjet EU u julu mogao da razmatra dalje korake BiH na njenom putu u EU ukoliko vlasti u BiH narednih dana postignu dogovor o sprovođenju Reformske agende, mehanizmu koordinacije i tehničkoj adaptaciji Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju /SSP/.
“Imam nezvaničnu informaciju iz Brisela, ako BiH postigne dogovor o bitnim kriterijumima, da će Savjet EU razgovarati u julu, prije godišnjeg odmora, o članstvu BiH u EU. Ta mogućnost postoji, tako da je to prilika za vlasti u BiH da postignu te dogovore”, istakla je Fajonova na panel-diskusiji o temi “Šta BiH donosi članstvo u EU”.
Ona je navela da je na BiH da napravi taj korak dalje, dodavši da od mehanizma koordinacije zavisi i finansijska pomoć BiH – za infrastrukturu, institucije, škole…
“To je neophodno, ako se gleda cijela situacija u zemlji, nezaposlenost, te mladi koji odlaze”, dodala je Fajonova.
Prema njenim riječima, BiH je u prošlosti izgubila puno vremena, gubi kredibilitet i povjerenje, tako da je sada pravi momenat da političari u BiH naprave određene korake i ispune kriterijume koje treba i implementirati.
“Ako BiH izgubi ovu šansu, bojim se da ne znam šta će dalje biti. Sa druge strane, ekonomska situacija je loša, što ne ide u prilog političarima koji bi trebalo da imaju odgovornost prema građanima”, naglasila je Fajonova, izrazivši nadu da će i lokalni izbori u BiH, koji se održavaju u oktobru, uticati na ispunjavanje reformske agende.
Prema njenim riječima, članstvo u EU donosi svakoj zemlji puno dobrih stvari, posebno za mlade generacije – slobodu kretanja, mogućnost za edukaciju, zapošljavanje.
“Kada se uzmu u obzir problemi sa kojima se suočava čitav svijet, kao što je terorizam, klimatske promjene i drugo, mislim da se nijedna zemlja ne može sama nositi sa tim. BiH je dio Evrope i uvijek će to biti. Kada zapadni Balkan bude dio EU, vjerujem da ćemo zajedno biti čvrsti i prema svijetu i izazovima u njemu”, naglasila je Fajonova.
Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da je EU najznačajniji spoljnotrgovinski partner BiH, te da više od 60 odsto sa svojim proizvodima čini ukupnu privredu BiH.
“Predajom zahtjeva za članstvo u EU sredinom februara iskazali smo svoju spremnost da se moramo prilagoditi legislativi Unije i dosta toga uraditi da bismo postali dio te porodice i ravnopravno učestvovali u odlučivanju, te imali benefite koje ona daje”, istakao je Bojić.
Prema njegovim riječima, ti benefiti su značajni i tiču se slobode kretanja robe, radnika, kapitala, efikasnije proizvodnje i jačanje konkurentnosti, podsticanja raznih politika, razvoja ruralnih područja i poljoprivrede.
Kada je riječ o tehničkoj adaptaciji SSP-a, Bojić je izrazio nadu da će se voditi računa o 250 proizvoda, odnosno 15 grupa proizvoda koji nisu trenutno na liberalnom tržištu Unije.
“Za tih 15 grupa proizvoda teret su carina i prelevmani, kao zaštita od visokosubvencionisane robe koje dolaze iz Unije”, rekao je Bojić, podsjetivši da je 60 odsto BiH ruralno područje, na kome se 140.000 stanovnika bavi poljoprivredom, a oni čine 17 odsto zaposlenih.
On je istakao da je put svih građana u BiH EU, te da će Komora, koja je i organizator današnjeg skupa, pratiti Savjet ministara BiH na tom putu.
Direktor Fondacije “Fridrih Ebert” u BiH Marius Miler Hening rekao je da je budućnost BiH u Evropi, koja je prije svega, projekat za postizanje mira i dovodi do unapređenja socijalnog i ekonomskog upravljanja.
“Nadam se da će današnja diskusija dati još jedan doprinos perspektivama BiH. BiH ima dosta toga što treba reformisati i to može izgledati zastrašujuće, ali mi se čini da je zemlja navikla na političke kompleksnosti sa kojima se suočava”, naglasio je Hening, čija je fondacija suorganizator skupa. Srna