BEOGRAD, Srbija bi mogla da počne da izlazi iz recesije tek u slučaju da se zaustavi otpuštanje radnika, odnosno smanji nezaposlenost, kažu u IZIT-u.
“Ozbiljan iskorak izlaska iz recesije desio bi se u slučaju prekida negativnog trenda broja ljudi koji ostaju bez posla”, kazao je saradnik beogradskog Instituta za tržišna istraživanja (IZIT) Saša Đogović.
Kako je istakao, Srbija ima rast nezaposlenosti i ne može računati da je izašla iz recesije, a naročito da je izašla iz krize.
“Mogu podaci statistički da govore o tome da je došlo do pozitivnih pomaka u industriji, ali ono što se zanemaruje to je rastuća nezaposlenost, jer kada raste nezaposlenost, onda se kao zemlja nalazite u krizi”, rekao je on.
Đogović je kazao da “mi nismo izašli iz recesije, već izlazimo iz recesije, jer je to proces”. Prema njegovim riječima, Srbija se nalazi “u dubokoj ekonomskoj i društvenoj krizi”.
On je podsjetio da je u februaru u Srbiji “evidentirano 767.418 nezaposlenih, što je u odnosu na januar povećanje od 2,1 odsto”, dodavši da je od oktobra 2008. godine, kada su se prvi efekti krize osjetili u Srbiji, broj nezapolenih povećan za nešto više od 50.000.
“Ti podaci ukazuju na duboku ekonomsku krizu i bez obzira na to što mi statistički izlazimo iz recesije”, rekao je on i dodao da se preko subvencionisanih potrošačkih ili gotovinskih kredita situacija ne može popraviti, već da se na taj način samo liječe simptomi, ali ne i uzroci krize.
Prema njegovom mišljenju, glavi uzročnik krize je kriza upravljanja, odnosno nepostojanje vizije, kao i nepostojanje političke i ekonomske elite koja bi imala strategiju razvoja zemlje. Beta