BANJALUKA, Mlinari u RS nisu zainteresovani za urod ovogodišnje pšenice, zbog čega već vodimo pregovore oko izvoza hljebnog žita u Tursku, rekao je predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača i stočara RS Vladimir Usorac.
On je naglasio da se procjenjuje da će ovogodišnji prinos pšenice u Srpskoj iznositi između 30.000 i 35.000 tona.
– Prinosi će biti manji nego lani, kada smo 43.000 tona pšenice izvezli u Tursku. Zasijano je svega oko 10.000 hektara zemljišta pšenicom, a na manje prinose pšenice sigurno će uticati i hladno vrijeme koje nas je zahvatilo u aprilu i početkom maja – rekao je Usorac.
On je istakao da mlinari u Srpskoj nisu zainteresovani za ovogodišnji urod pšenice, kao što je bio slučaj i prošle godine.
– Zbog toga smo već počeli pregovore sa partnerima koji će domaći proizvod izvesti u Tursku, jer ne želimo da zalihe pšenice propadnu. Mlinari će Srpsku ponovo dovesti u situaciju da dođe do nestašice pšenice. Njima je bitna samo velika zarada – kazao je Usorac.
On je naglasio da cijena pšenice na svjetskom tržištu neće padati, te do će sigurno domaći proizvod prodati po visokim cijenama.
Predsjednik Udruženja mlinara RS Zoran Kos rekao je da će domaću pšenicu kupiti samo pod uslovom “da cijena bude konkurentna i da pšenica bude odgovarajućeg kvaliteta”.
– Ukoliko domaća pšenica ne bude ispunjavala ova dva uslova, domaći poljoprivrednici mogu odmah po završetku žetve da počnu sa izvozom u Tursku jer mlinari neće biti zainteresovani za pšenicu – kazao je Kos.
On je naglasio da cijena pšenice na svjetskom tržištu posljednjih dana raste, te da tona košta od 270 do 290 evra.
– Cijena brašna u RS trenutno iznosi 85 feninga po kilogramu bez PDV-a – kazao je Kos i dodao je moguće da će u skorije vrijeme korigovati cijenu brašna.
Pekari
Predsjednik Udruženja pekara RS Saša Trivić rekao je da se pojeftinjenje hljeba može očekivati tek kada cijene brašna budu niže od 65 feninga po kilogramu.
– Trenutne cijene hljeba u RS kreću se od 1,30 do 1,40 maraka, a padom cijene brašna ispod 65 feninga hljeb bi pojeftinio za deset feninga – kazao je Trivić. On je naglasio da mlinari u RS nemaju novca, zbog čega ne mogu ni da kupe domaću pšenicu. Glas Srpske
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nema veze ako bude nestašica hljeba. Ješćemo kolače.
Da ima ko normalan na vlasti i da ga to zanima naslo bi se rjesenje koje bi zadovoljilo i proizvodjace i mlinare.
Ovaj hljeb sto se prodaje po 1,30KM je vrlo loseg kvaliteta a tezina mu je sve manja. Ko zna kakve sve aditive stavljaju u hjeb. Ovakav hljeb maksimalno vrijedi 1KM i da opet pekari zarade.