BANJALUKA, Sva preduzeća u Republici Srpskoj /RS/ račune za izvršene usluge od danas više neće moći slati preko vlastitih dostavljača ili inkasanata već će ih korisnicima morati dostavljati isključivo posredstvom “Pošta Srpske”, kao jedinog javnog poštanskog operatera u Srpskoj.
“Sva pravna i fizička lica koja vrše dostavu računa građanima za izvršene usluge, ubuduće će ih slati isključivo putem usluga `Pošta Srpske`, kao što će to činiti i nadležni sudovi i organi uprave u dostavi sudskih pisama i upravnih akata”, rekao je Srni glavni republički inspektor za saobraćaj i veze Danislav Drašković.
Zakon o poštanskim uslugama, koji je u RS danas stupio na snagu, definiše pojam javnog poštanskog operatera koji je u većinskom vlasništvu države i koji je ovlašten da vrši sve vrste poštanskih usluga, kao i pojam poštanskih operatera koji su u privatnom vlasništvu i koji ne mogu vršiti takozvane rezervisane poštanske usluge.
Rezervisane poštanske usluge u ekskluzivnoj nadležnosti “Pošta Srpske” su pismonosne pošiljke do hiljadu grama, novine i časopisi, paketne pošiljke do deset kilograma, poštanske, telegrafske uputnice u klasičnoj i elektronskoj formi i isplate novčanih doznaka na kućnu adresu, direktna pošta, kurirske usluge, te preporučene i vrijednosne pošiljke, sudska i pisma po upravnom i prekršajnom postupku, bez obzira na težinu.
“Inspektor je ovlašten da poštanskom operateru, ukoliko djelatnost ne obavlja u skladu sa zakonom, izda prekršajni nalog od 1.000 KM ili 3.000 KM, kao i odgovornom licu u pravnom licu u vrijednosti od 100 KM i 300 KM”, rekao je Drašković.
On je dodao da inspektor može podnijeti i zahtjeve za pokretanje postupka za prekršaje za koje je zakonom određena sankcija od 1.000 KM do 10.000 KM za poštanske operatere, a od 100 KM do 1.000 KM za odgovorno lice.
“Inspektori će posebnu pažnju posvetiti kontroli poštanskih operatera u pogledu legalnosti rada odnosno posjedovanja licence za vršenje poštanskih usluga i pridržavanja uslova propisanih licencom, a posebno u pogledu takozvanih kurirskih poštanskih usluga”, najavio je Drašković.
U kurirske poštanske usluge spadaju računi za komunalne usluge, vodu i kanalizaciju, električnu energiju, odvoz smeća, RTV pretplatu, telefon i grijanje, kao i sudska pisma i upravni akti, a ubuduće će ih na adrese primalaca dostavljati isključivo poštari, a ne radnici, dostavljači ili inkasanti pojedinih preduzeća.
Zakon o poštanskim uslugama, koji će zamijeniti dosadašnji Zakon o pošti u RS iz 1997. godine, odnosno njegove izmjene i dopune iz 2001. godine, Narodna skupština RS donijela je 16. marta.
13 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nadamo se da će ovo imati pozitivne efekte na poslovanje Pošte RS!
Monopol i ništa više!
Uzmite Zakon o parničnom postupku i druge zakone…….
mislim da ce o ovom imati sta da kaze konkurencijsko vijece BiH.
Ako Elta kabel treba da pošalje mjesečno 30 hiljada računa, to je po cjenovniku pošta oko 27 hiljada marak. Elta kabelu se isplati da svaki mjesec plati maximalnu kaznu i samostalno dijeli račune.
Incko, care,viđe li ti ovaj Zakon o poštanskim uslugama. Ako ne intervenišeš, ne priznajem te više za cara.
Hoce li to opet po slomljenoj grbaci naroda,povecati cijene.Mile samo jasi svi smo nasi.SNSD je bog,tako se misli o narodu kako bi bolje zivio.Zivio drug Mile traktorce.
11.boki! Imaju veliki traktori za oranje njiva i mali traktori za šišanje trave. Ovo traktorče što pominjete, je li to za šišanje?
prethodno su Poste Srpske podigle cijene postanskih usluga, a zatim su nametnuli “namet na vilajet”. Sta da rade komunalna preduzeca, pogotovo ona koja se bave odstranjivanjem otpada.Vece ce biti postanske usluge, nego komunalne usluge. Jedino da poste preuzmu i vrsenje odvoza i deponovanja otpada. Sta drugo…
Nisu se sjetili da obavežu pošte da primaju preporučene pošiljke non-stop 24 časa dnevno. Tu nema monopolske zarade.
Račun “Čistoće” iznosi 8,54. Čistoća bi Pošti trebalo da za troškove dostave plati 0,90 KM, a ako želi “preporučenu pošiljku” onda 2,30 KM. Provizija kod plaćanja računa je 1,00 KM.
Pošta naplaćuje obrazac virmana 0,10 KM, popunjavanje obrasca 0,50 KM i tako dalje… Još samo da krenu naplaćivati zrak koji korisnici udišu dok borave ispred neurednih i zapuštenih šaltera.
Ovim zakonom je Pošta zaštićena kao bijeli medvjed. Ne zbog rezervisanih usluga nego zbog donacije iz budžeta u slučaju da pošte posluju neprofitabilno obavljajući rezervisane usluge. Time se praktično svaki neuspjeh upravljanja i rada pokriva iz budžeta (nešto slično je bilo samo u vrijeme socijalizma). Da bi eventualni iznos subvencije bio što manji, Vlada RS je odobrila povećanje cijena usluga i time “riješila” problem nesposobne uprave u Poštama…
Određena vrsta monopola javnog operatora u odnosu na privatne mora da postoji, jer bi privatni vrlo rado “uzeli” Banja Luku i tu ravnopravno vršili usluge, a Poštama bi ostavili zabiti poput Uloga, Drinića i sl. gdje po zakonu morate pokriti teritoriju iako je to za Poštu čisti trošak. E kad bi licencom za obavljanje poštanskih usluga svi preuzeli i zakonske obaveze dostupnosti usluge svakom građaninu, broju lokacija prema broju stanovnika itd, onda bi mogli govoriti i o liberalizaciji tržišta.
U principu, subvencije iz budžeta javnim preduzećima koja su ujedno i akcionarska društva ne podržavam. Drastičan primjer su Željeznice kojima se iz budžeta svake godine daju milioni, a šta oni tamo rade vidimo po sudovima i presudama…
Ako govorimo o Elta kabelu i sličnim davaocima usluga, postoji opcija definisanja posebne cijene usluge za velike korisnike. Telekom, Eletrodistibucije i slična preduzeća neće ni osjetiti ovo poskupljenja jer oni direktno ugovorom definišu cijenu prema količinama. Ali ovdje postoji i problem naplate za izvršenu uslugu. Primjer za to su sudovi koji Poštama duguju ogromne pare za izvršene usluge…
Ipak, prema ovom novom zakonu, jednako “uspješan” direktor Pošte može biti i neko sa srednjom školom, i za to primati menadžersku platu od 3.000 KM, o ostalim “beneficijama” da i ne govorim…
..sa cca 2400 radnika i preduzecem koje konstantno pravi gubitak, jasno je da je u pitanju jedan drzavni mastodont, gdje sve moze, a i ne mora. politika subvencionisanja je katastrofalna. time se zapravo pokriva i krpi gubitak koje preduzece ostvaruje i time samo produzava agonija, direktno na stetu nas poreskih obveznika i gradjana. zapravo, time se ponistava sama supstanca kapitala jer se u preduzece unosi novac koji se fakticki ne knjizi u bilansu onako kako bi trebalo. drugo, puno bi bolje bilo da taj novac ide kroz dokapitalizacije jer bi onda se sigurno menadzment kao i ministarstvo odgovornije odnosilo prema ulozenom novcu. i trece, svi znamo sta se desavalo sa bivsim direktorom poste i kako se tamo zaposljavalo. pa posta ima jednak broj radnika kao sve banke zajedno u RS!
Pošta nije banka i usluge koje pruža su mnogo drugačije od bankarskih. A Pošta ima filijala koliko sve banke u RS zajedno 🙂
Tačno je da je “instrument” subvencije potpuno pogrešan i kontraproduktivan jer amnestira upravu od nerada. Uostalom, svaki unos kapitala, imovine ili prava u akcionarsko društvo bi trebalo biti dokapitalizacija. Ispade da je Zakon o poštanskim uslugama u koliziji sa zakonima koji regulišu tržište kapitala.
Subvencija Vlade RS privatnim preduzećima u kojima ona nema nikakvo vlasništvo je posebna priča…