BEOGRAD, Platu u Srbiji, kako upozoravaju iz sindikata, ne prima skoro 50.000 zaposlenih, dok 650.000 radnika svoju zaradu dobija sa zakašnjenjem. Koverat, sa ionako skromnim primanjima, najduže čekaju zaposleni u prerađivačkoj i tekstilnoj industriji. I u Republičkom inspektoratu za rad potvrđuju da je ovaj loš trend u zamahu i da su glavne neplatiše poslodavci čiji su računi u blokadi.
Prema podacima iz Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, zaradu tokom proteklih mjeseci nije uopšte primilo najmanje 46.000 radnika, što je 4,5 odsto od ukupnog broja zaposlenih u Srbiji.
– Najteže je radnicima u proizvodnji, i to u drvno-prerađivačkoj i tekstiloj industriji, kao i onima u metalskom kompleksu – objašnjava Ranka Savić, predsjednik ASNS. – S druge strane, čak 650.000 zaposlenih prima zaradu sa zakašnjenjem od dva, tri i više mjeseci. Tako, ako izuzmemo javni sektor i državnu upravu, samo 17 osto radnika redovno prima platu.
Savićeva dodaje da se prvi put sindikati ”razumiju” sa poslodavcima jer država svojim nametima potpuno otežava poslovanje svim preduzetnicima. Prema njenim riječima, visoka opterećenja kroz razne takse i dažbine, ali i neredovna naplata potraživanja i zahtjevi da se porez plaća unaprijed, glavni su krivci za loš bilans preduzetnika, a samim tim i za manjak novca za isplatu zarada.
I Predrag Peruničić, direktor Inspektorata za rad, potvrđuje da su neisplaćene zarade najčešći razlog zbog kojeg se radnici žale na svoje gazde i dodaje da je za ovakve prekršaje predviđena kazna od 40.000 do milion dinara.
– Od početka ove godine izvršeno je 21.901 nadzora iz oblasti radnih odnosa, a podnijeto je 1.493 zahtjeva za pokretanje prekršajnog postupka. Najveći dio se odnosio upravo na neredovnu isplatu zarada – kaže Peruničić. – A do sada je donijeto 968 rješenja kojima je poslodavcima naloženo da isplate sve zaostale zarade.
Peruničić dodaje i da su najčešći slučajevi neredovnih isplata zabilježeni u preduzećima koja se nalaze u restrukturiranju, procesu privatizacije, kao i kod poslodavaca čiji su računi u blokadi.
Preko pet odsto mjesečno sa 200 evra
Sindikalci tvrde da je najgora situacija u prerađivačkoj industriji, gdje zaradu nije primilo 16.028 zaposlenih. A i među onima koji redovno dobijaju platu suviše je onih čija je zarada sasvim neadekvatna. Prema podacima iz ASNS, čak 105.000 radnika u Srbiji, odnosno 5,6 odsto u ukupnom broju zaposlenih, mjesečno zarađuje manje od 20.000 dinara. Najčešće je riječ o poslovima u ugostiteljstvu, obradi kože i tekstila i poljoprivrednoj proizvodnji. Novosti
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.