BERLIN, Nijemci su nebrojeno puta kroz istoriju plaćali danak svojoj „genetskoj“ disciplini. Sada, u uslovima globalne recesije i nemilosrdne borbe za radna mesta, izgleda da im, na naplatu dolazi rekordan ceh. Na listi bizarnih razloga zbog kojih zaposleni dobijaju otkaze, nedavno se našlo i prekomjerno znojenje jednog radnika, koje je poslodavac u argumentaciji u rješenju o izbacivanju zaposlenog na ulicu, nazvao „neprijatnim tjelesnim mirisima“.
Kako je objavio tamošnji nedeljnik „Špigl“, zaposleni, koji je dobio „crveni karton“ je arhitekta, javnosti predstavljen kao Verner M., a njegov bivši poslodavac – Gradska uprava Kelna. Sud je presjekao: „Otkaz je u skladu sa zakonima“…
Ni peticija, kojom su kolege tvrdile da optužba nije tačna i da čovjek, u stvari, ne zaudara, nije urodila plodom.
Bijes je nadglasao stid, pa se Verner M. obratio medijima i iznio svoj slučaj u javnost. Punog imena i prezimena, međutim, nije bilo. Verner M. to objašnjava ovako:
– Ime bi mi ostalo da „visi“ zauvjek na Internetu!
Verner M. ne gaji ni najmanju sumnju da je napad na njegov izgled i navodnu lošu
higijenu, bio samo izgovor Gradske uprave da ga se otrese. Do prije samo nekoliko mjeseci, bio je ugledni stručnjak sa 17 godina radnog staža u jednom projektantskom birou u Diseldorfu. Onda je došla globalna ekonomska kriza i ostao je bez posla. Brzo je dobio angažman u Kelnu i bio uvjeren u svoju dobru sreću. Još brže se pokazalo suprotno. Verneru M. ostalo je samo da se pita zašto je njegov poslodavac uopšte navodio razlog za otkaz, kad mu po zakonu to nije bila obaveza, budući da je još trajao probni rok?!
U potrazi za bizarnim razlozima otkaza, njemački novinari došli su do podatka da je jedna negovateljica u staračkom domu, poslije 17 godina rada, otpuštena, jer je „ukrala“ šest raviola (punjenih testenina) i ponijela ih kući! Njeno opravdanje je glasilo da su raviole, inače čest obrok na jugozapadu zemlje, preostale poslije podjele večere, pa bi, da ih nije uzela, završile u kanti za đubre.
Sud, međutim, za ovakvo objašnjenje nije imao razumjevanja. Pošto je utvrdio „krađu“, poslodavac je negovateljici ponudio otpremninu, najpre 18.000, pa 25.000 evra. Ona ponudu nije prihvatila, nego je otišla na sud, čija je odluka pretegla na stranu poslodavca, to jest, staračkog doma.
U nizu otkaza zbog ovakvih i sličnih „otimačina“ hrane, čija se vrijednost kretala od desetak centi, do dva, tri evra, nalazi se još jedan razlog, koji ni poslodavci, a kamoli zaposleni u nekim drugim sredinama ne bi mogli da shvate i prihvate. Radilo se o punjenju baterije mobilnog telefona na radnom mjestu, prilikom čega se trošila struja koju plaća poslodavac…
Kobnih evro i 30
Jedan drugostepeni sud u Berlinu, nedavno je potvrdio otkaz kasirki lanca samousluga, uhvaćenoj u krađi dva bona za kauciju, „teška“ ukupno evro i 30 centi. Ta 56-godišnja žena, sa stažom od 31 godinu, uhvaćena je kako od mušterije uzima, to jest, pogrešno obračunava dva bona kaucija: jedan je vrijedio 48, a drugi 82 centa! U optužujućoj presudi, sud je istakao da vrijednost bonova nije bitna, jer je „trajno narušen odnos povjerenja između poslodavca i radnice na kasi“. Novosti
Komentariši