BANJALUKA, Podatak da je nešto više od 20 odsto poslodavaca pripremilo akt o procjeni rizika na radnom mjestu praktično znači da radno mjesto u Republici Srpskoj još nije zdravo i sigurno, izjavila je danas predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić.
Ističući da u procesu rada najviše trpe radnici, Mišićeva je podsjetila da su u prvom kvartalu ove godine zabilježena tri smrtna slučaja na radu i istakla da je odgovornost za to na poslodavcima u RS.
“U prvom kavrtalu imali smo tri smrtna slučaja na radnom mjestu, i to je prijavljeno, a ako uzmamo u obzir rad na crno onda i tamo imamo tragedije koje se ne prijavljuju i ne mogu se statistički obraditi, što je jako loše”, rekla je Mišićeva novinarima u Banjaluci u pauzi konferencije o zaštiti na radu.
Ona je naglasila da problem nije u kvalitetu zakona koji je “urađen po svim međunarodnim standardima”, već u tome što se, kako je navela, on ne primjenjuje.
Direktor Republičke uprave za inspekcijske poslove Slavko Subotić izjavio je da je u RS prošle godine na radnom mjestu povrijeđeno 50, a poginulo devet radnika.
“Pitanje procjene rizika u radnoj sredini je posebno važno, ta obaveza je unesena u zakon i poslodavci trenutno rade na tome”, rekao je Subotić, ističući da je pitanje zaštite na radu na globalnom nivou značajnije nego što se o tome govori.
On je naglasio da ne bi smjelo da radnik dolazi na radno mjesto bez opreme, jer se dešavalo da ljudi ginu samo zato što nisu imali adekvatni opremu.
“Problem se ne može riješiti samo kaznama, to je sistem bezbjednosne kulture rada sa stanovišta radnika, poslodavca i čitavog društva, i zato nekada kampanje ili druge aktivnosti mogu da urade mnogo više nego sama kazna”, istakao je Subotić, dodajući da kazna ima svrhu, ali da svaki inspektor treba da kada uđe u firmu skrene pažnju na ono što se dešava u njoj.
On je rekao da je za adekvatno osiguranje radnih mjesta ponekad potrebno puno novca, zbog čega bi poslodavcima trebalo pomoći da naprave akcioni plan.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
lako je laprdati iz debelih fotelja,poltroni jedni, obidjite malo privtne firme koje se bave eksploatacijom suma pa da vidite koliko su drvosjece, traktoristi i ostali radnici na najtezim poslovima zasticeni i koliko se vodi racuna o zdravlju i bezbjednosti tih ljudi.
Nemam ništa protiv da se rade procjene rizika na radnom mjestu ali da napravi neka klasifikacija koje firme imaju opasnu djelatnost i to trebaju raditi jer u suprotnom je to samo dodatni trošak za privredu a trenutno te procijene rade samo dve tri privatne firme i cijena po jednom radniku kreće se oko 200KM!!! Zamislite sada situaciju radnika koji sjedi u kiosku i prodaje preko puta stanice milicije siguran kao ministar policije, i za njega treba platiti godišnje 200KM da bi neka “firma ” to potvrdila da je bezbejdan na poslu!!! Bespotreban novi trošak osim ako se to fino ne reguliše ko i zašto treba raditi te procijene!!!
joj pa sta ima Ranka sindikalka da prica, ona se bori samo za sebe ma koja radnicka prava , od ovakvih nakaza ne moze se nista pametno cuti i ocekivati. Obicna poltronka….