NOVI PAZAR, Četvorica bivših radnika novopazarskog preduzeća “Iskra metal”, koji štrajkuju glađu od juče zbog neisplaćenih zarada, noć su proveli na mostu vezani lancima jedan za drugi i za most, blokirajući saobraćaj u centru Novog Pazara.
Ljekari Hitne službe zdravstvenog centra u Novom Pazaru intervenisali su u više navrata, a policija pokušava da reguliše saobraćaj u ovom najprometnijem dijelu grada, javio je dopisnik Srne.
Jedan od štrajkača Halko Društinac ističe da će radnici biti istrajni i da, dok je jedan broj radnika na mostu, drugi je zabarikadiran u prostorijama Udruženja tekstilnih radnika gdje protestuju od 22. marta.
Petorica invlida rada traže isplatu više od 20 neisplaćenih plata i razlike u ličnim dohocima od 1991. do 2003. godine.
“Bila su sa nama još dvojica štrajkača međutim oni su sada na dijalizi. Po Mileta Kostića došla je hitna služba, jer mu je ovdje pozlilo. Godinama se borimo za svoja prava, pa smo prinuđeni na ovako nešto”, rekao je jedan od vezanih štrajkača Besim Rašljanin.
On kaže da se radnici preduzeća “Iskra metal”, koje je bilo regrutni centar za invalide, za svoja prava bore od 1995. godine i da će biti istrajni u tome.
Osim Rašljanina, okove oko vrata stavili su i Mehdija Vejselović, Jovan Krstović, Besim Salković i Halko Društinac.
“Tražimo od državnih organa da poštuju svoj Ustav i pravosnažne i izvršne presude sudova”, piše na jednom od transparenata koji su štrajkači izložili na mostu.
Oni ističu da niko od nadležnih ne želi da im pomogne, ni lokalna samouprava, ni Vlada Srbije.
Društinac, koji je prije par mjeseci zakucao sebi ekser u šaku da bi skrenuo pažnju javnosti na probleme radnika “Iskre”, tvrdi da se radnicima duguje oko 11,2 miliona dinara po pravosnažnoj presudi koja se već pet godina ignoriše.
Predstavnici Gradske uprave u Novom Pazaru posjetili su štrajkače i apelovali da se sklone sa ulice i da ne ometaju život sugrađana, jer su blokirali centralni dio grada, ali su oni ostali odlučni.
Direktor Filijale PIO U Novom Pazaru Mirsad Abdurahmanović ocijenio je ranije da je protest radnika neosnovan i da su oni neobaviješteni.
“Fond PIO je bivšim radnicima preduzeća `Iskra metal` isplatio u prosjeku oko 700.000 dinara, ali oni, izgleda, smatraju da je trebalo mnogo više. Sva dokumentacija prebačena je Agenciji za privatizaciju. Nije tačno da nisu dobili ništa”, objasnio je Abdurahmanović.
Prema njegovim riječima, četvorica radnika preduzeća “Iskra metal” u međuvremenu su ostvarila pravo za odlazak u penziju.
Preduzeće “Iskra metal” je u stečaju od 2005. godine, a prošle godine je privatizovano.