BANJALUKA, Radnici Novinsko-izdavačkog i štamparskog preduzeća (NIŠP) “Oslobođenje” okupili su se danas na Trgu Krajine u Banjaluci odakle su krenuli u protestnu šetnju do zgrade Vlade s namjerom da predaju pismo, jer do najavljenog dogovora između vlasnika beogradske kompanije “Delta” i Fabrike duvana Banjaluka o prodaji kapitala “Oslobođenja” nije došlo.
Član Štrajkačkog odbora “Oslobođenja” Ranka Vukelić rekla je novinarima u Banjaluci da su radnici shvatili da od najavljenog dogovora nema ništa, jer se na dogovorene pregovore niko nije pojavio, a raznim obećanjima samo se pokušava “kupiti vrijeme”.
“Radnici `Oslobođenja` su izigrani i ogorčeni. Cijela RS zna za našu sudbinu samo oni koji treba da znaju, poslodavac i Vlada RS, ne žele da znaju i ne mogu da vjerujem da je jedna velika kompanija kao što je `Delta` ne može da riješi sudbinu 300 radnika”, istakla je Vukelićeva.
Ona kaže da se aktuelna Vlada ograđuje od ovog problema, s obrazloženjem da je “Oslobođenje” prodala “druga vlada”.
“Još danas organizujemo mirne proteste, a sljedeći put, iako se ovdje radi o ženskoj radnoj snazi, mi više nećemo birati sredstva, jer su naši životi ugroženi i nemamo šta da jedemo”, poručila je Vukelićeva.
Pregovori između Fabrike duvana Banjaluka i beogradske kompanije “Delta” o prodaji kapitala banjalučkog “Oslobođenja” trebali su biti održani prošle sedmice u Banjaluci.
Radnici NIŠP “Oslobođenje” prekinuli su 2. maja generalni štrajk, koji je započet 29. aprila ispred sjedišta ove firme u Banjaluci i najavili iduće sedmice povratak na posao kako bi dali šansu pregovorima.
Član Štrajkačkog odbora “Oslobođenja” Banjaluka Ranka Vukelić rekla je ranije da će u slučaju da pregovori ne budu rezultirali nekakvim konkretnim rješenjem radnici “Oslobođenja” 10. maja ponovno organizovati protestnu šetnju u Banjaluci.
“Oslobođenje” je prije četiri godine preuzela “Darta trgovina” Banjaluka, koja je u vlasništvu beogradske kompanije “Delta DMD”, kupivši 65 odsto državnog kapitala “Oslobođenja” za simboličnu cijenu od 100 KM s obzirom na to da su obaveze preduzeća bile veće od vrijednosti kapitala firme.
Kupac se obavezao da će na kraju privatizacionog perioda imati 290 zaposlenih, te da će izmiriti obaveze prema Fondu PIO od 530.000 KM.
Radnicima “Oslobođenja” poslodavac duguje plate od aprila do avgusta prošle godine, kao i uplatu doprinosa, te plate za januar i februar ove godine i uplatu doprinosa, kao i isplatu dugovanja koje je preuzeo kupac “Oslobođenja” iz 2005. i ranijih godina.
U kioscima “Oslobođenja” imaju samo stare zalihe robe koja nema svog kupca.
Radnici “Oslobođenja” nosili su transparente na kojima je pisalo – “Znate li kome prodajete naše firme”, “Kakva je sudbina tih radnika”, “Prodaju našu imovinu, a nas šalju na ulicu” i “Šta mislite sa 300 radnika”.
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
puna podrska radnicima oslobodjenja, dosta laganja Ranka sindikalka otkazuje strajk, zbog poltronstva prema vlastima, a ljudi vec godinu dana nemaju sta da jedu. Kakav sindikat i vodje sindikalne, sve sami poltroni.
Kako Mišićka ne vidi ove ljude. Ona samo vidi Dodikove, a za ostale baš je briga. Stara k…
Ma boli nju d… za radnike, vazno nam je da se ona namontira pred novinarima i krijececim glasom kobajagi prijeti vladi i poslodavcima o strajku radnika, ma to je sve supljak, jadni obicni radnici