BANJALUKA, U februaru je 7.303 radnika u Republici Srpskoj koristilo bolovanje, i to 4.630 do 30 dana, a 2.673 radnika više od 30 dana, dok su u martu radnici ukupno proveli 112.525 dana na bolovanju, rekla je portparol republičkog Fonda zdravstvenog osiguranja Nikolina Dušanić.
Ona je dodala da je posljednjih nekoliko mjeseci primjetno da se stopa bolovanja u RS smanjuje. U novembru prošle godine ona je iznosila 4,45 odsto, dok je u februaru ove godine bila 3,99 odsto.
– Niskom stopom odsutnosti sa posla smatra se stopa manja od tri odsto, umjereno povišenom od 3,1 do 4,5 odsto, visokom odsutnošću od 4,6 do 6,0 odsto, a izrazito visokom ona koja prelazi 6,1 odsto. Institucije zdravstvenog osiguranja nekih zemalja, među kojima je i Hrvatska, “pomjerile” su optimalnu granicu stope bolovanja, postavivši procenat od 3,6 odsto kao stopu kojoj treba da se teži – istakla je Dušanićeva.
U FBiH stopa bolovanja iznosi 4,51 odsto. Hrvatska bilježi smanjenje stope bolovanja i ona je sa lanjske od 3,8 odsto u prva dva mjeseca ove godine pala na 3,4 odsto. U Srbiji ova stopa iznosi 4,61 odsto.
Dušanićeva je dodala da je trošak za nadoknadu plate za vrijeme bolovanja u prošloj godini iznosio oko devet miliona maraka.
Sekretar Unije Udruženja poslodavaca RS Saša Aćić istakao je da pojedina preduzeća u Srpskoj imaju u toku jednog dana i po 17 odsto radnika na bolovanju.
– Ono što je smanjilo količinu bolovanja je prošlogodišnje smanjenje broja dana provedenih na bolovanju na teret poslodavca. U prošlim rješenjima bilo je da 120 dana ide na teret poslodavca, a sada je to smanjeno na 30 dana – rekao je Aćić.
Aćić je dodao da porodična medicina za njih nije prihvatljivo rješenje i da bi trebalo ponovo uvesti medicinu rada.
– U određenim sistemima u preduzećima su bili dispanzeri koji su imali doktore koji su kontrolisali zdravlje radnika i na taj način smo imali mogućnost da i mi imamo uvid u to – zaključio je Aćić.Glas Srpske
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ma ovo je necuveno.. uz svo uvazavanje radnika koji su stvarno zbog bolesti morali da uzmu bolovanje.. ovo treba nekako da se regulise, po drzavnim firmama i institucijama.. ljudi koriste bolovanje kao odmor, odu do jarana porodicnog dokotora i ovaj im napise nesto.. i onda na bolovanje. .