BERLIN – U Njemačkoj živi oko 400.000 Srba i mnogi od njih koji rade u građevinarstvu, sada strahuju za posao i zaradu. Građevinska industrija u Njemačkoj ne pamti veću krizu, stanogradnja je na najvećem udaru, kompanije su pod sve većim pritiskom, a pad tražnje i rast troškova govore i o produbljenju lošeg scenarija.
Stručnjaci najavljuju da se sprema “oluja” koja će udariti direktno na ovu industriju u Njemačkoj, a samim tim i na poslove i na plate mnogih. Tvrde, da nakon dugo godina ekspanzije, sada više kamatne stope i drastičan rast troškova guše stambenu izgradnju.
“Prema istraživanju Instituta za ekonomsko istraživanje IFO pad stambene izgradnje se nastavlja. Tokom prethodnog mjeseca više od 40 odsto građevinskih kompanija u toj zemlji se žalio na nedostatak porudžbina za izgradnju stanova, što je velika razlika u odnosu na prethodnu godinu kada je samo 10 odsto saopštilo da nema dovoljno narudžbina za stanove”, rekao je u svojoj izjavi šef istraživanja IFO, Klaus Volrabe.
“Kompanije za izgradnju stanova u Njemačkoj su pod ogromnim pritiskom. Postojeće porudžbine se stalno otkazuju, a istovremeno stiže sve manje novih narudžbina”, dodaje Volrabe.
Od proljeća 2022. godine zabilježen je ogroman broj otkazivanja porudžbina u stambenoj izgradnji, a u julu se 18,9 odsto kompanija u Njemačkoj žalilo na otkazane projekte; u junu se žalilo njih 19,2 odsto, dok dugoročni prosjek iznosi samo 3,1 odsto.
Ako pogledamo samo period do 2021. godine, procenat otkazivanja narudžbina na tržištu nekretnina bio je samo 1,5 odsto.
U najjačoj evropskoj ekonomiji, koja je prethodno osjetila i posljedice energetske krize, ali koja i bukvalno vapi za radnom snagom, živi i radi minimum 400.000 Srba. Najčešće su to mladi ljudi do 45 godina, ali su danas u Njemačkoj i oni stariji koji čekaju penziju i to im je lični uslov i da se vrate u Srbiju.
Svoju egzistenciju temelje na radu i to najčešće u manjim firmama u oblasti ugostiteljstva i proizvodnji, ali i u zdravstvu, metalnoj industriji, građevinarstvu, poljoprivredi, uslugama čišćenja, obezbjeđenja… Za većinu ovih poslova ne treba im dobro znanje jezika, mada je poželjno, dok je u zdravstvu obavezno. S godinama mnogi od njih i nauče jezik, oni stariji teže, ali djeci koja se školuju vremenom postaje kao maternji.
Po pravilu, važi da što su bolje kvalifikacije i što bolje govore njemački jezik, to im je jednostavnije da dođu do posla i dugoročno ostanu. Ipak, većina radnika iz Srbije u Njemačkoj radi one manje plaćene poslove, za koje se traži samo diploma srednje škole i površno znanje jezika.
Muškarci najčešće zarađuju na građevini i srodnim djelatnostima, gdje u prosjeku zarađuju i do 2.500 evra mjesečno. Zidar zarađuje 3.214 evra, moler 2.975 evra, a kovač može zaraditi 3.053 evra mjesečno. Umjeće varioca se plaća oko 2.819 evra, a keramičara oko 3.000 evra. Vozač viljuškara, na primjer, ima prosječnu platu 2.679 evra, a putar 3.463 evra, piše Blic.