BANJALUKA – Radnici Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) žale se da su im plate niske, te da nemaju finansijsku motivaciju za rad.
Naime, kako tvrde u posljednjem izvještaju o radu ove uprave, službenici imaju niske plate u odnosu na složenost poslova koji obavljaju, kao i u odnosu na narasle troškove života.
„Zbog toga je prisutno nezadovoljstvo zaposlenih i istovremeno nemogućnost internog premještaja radi popune pojedinih radnih mjesta kada to zahtijeva obim poslova“, istaknuto je u Izvještaju.
Džakulina plata 4.387 KM
U Upravi za indirektno oporezivanje u izjavi za CAPITAL ističu da je osnovica za obračun plata u UIO trenutno 535 KM, te se ona množi sa koeficijentom za svako radno mjesto.
„Najniži koeficijent ima mjesto higijeničara i tu osnovna plata iznosi 642 KM. Carinski službenik sa srednjom stručnom spremom, kada se obračuna dodatak za terenski rad u iznosu od 20 odsto, plaćen je 1.027 KM“, naveli su u Upravi.
Stručni saradnik, što je početna pozicija sa VSS, ima koeficijent 2,3 te njegova plata iznosi 1.230 maraka, dok je koeficijent direktora Uprave 8,2 pa je njegova plata 4.387 maraka.
Podsjetili su da je prije samo nekoliko mjeseci osnovica za obračun plata bila znatno niža i iznosila je 475 KM, a, kako kažu i koeficijenti su nedavno povećani za 0,2 odsto za sve osim šefovskih pozicija.
Prikupili skoro deset milijardi
UIO je u 2022. godini prikupila devet milijardi i 926 miliona KM prihoda na Jedinstvenom računu što je za oko milijardu i 481 milion maraka ili 17,53 odsto više u odnosu na isti period 2021. godine. Najviše prihoda je prikupljeno od PDV-a odnosno oko sedam milijardi i 197 miliona KM.
Sindikat: Svi zaposleni su nezadovoljni
Predsjednica Sindikata zaposlenih u UIO Ana Mrnjavac istakla je da su svi zaposleni nezadovoljni platama.
„Još uvijek su ove plate najniže u odnosu na entitetske, opštinske i kantonalne. Nedopustivo je da mi kao najviši organ države imamo niže plate inspektora u odnosu na niže nivoe vlasti“, kazale je Mrnjavac.
Dodala je da je tek prošle godine osnovica vraćena na 535 KM, te da je ona bila tolika 2008. godine.
„Mi smo već 15 godina potkradani od strane vladajućih struktura, od strane onih koji imaju mnogo veća primanja u odnosu na državne službenike, a to su izabrana, imenovana lica“, kazala je Mrnjavac.
Smatra da je i ova osnovica ne samo nedovoljna, nego da nije nikakav stimulans za zaposlene u UIO.
„Svjedoci smo da je najviše zaposlenih napustilo našu instituciju zato što su nezadovoljni platama. Osnovica bi prema prijedlogu Sindikata trebala biti najmanje 630 KM“, rekla je ona.
Dodaje da službenika nedostaje u svim organizacionim jedinicama i na svim radnim mjestima, s tim da su, kako kaže, negdje posebno deficitarni.
„Nove ljude ne zapošljavaju. Jedan službenik radi i za dva čovjeka. U IT sektoru informatičari su na drugim mjestima plaćeni i po dva, tri puta više nego kod nas i svi koji imaju priliku da odu napuštaju upravu“, zaključila je Mrnjavac.
U pomenutom izvještaju Uprava se još između ostalog požalila i na nedostatak radnog i arhivskog prostora, neopremljenost graničnih prelaza, te na nedostatak finansijskih sredstava za stručna usavršavanja radnika.
CAPITAL: Bojana Ninković
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Odakle im tolike nektetnnine i skupa auta. Plus skolvanje djece u inostranstvu.