PRIJEDOR, Nekoliko desetina radnika prijedorskog preduzeća “Skontoprom” okupilo se danas protestujući zbog nedefinisanog radno-pravnog statusa nakon što ih je vlasnik preduzeća Elizabeta Josipović poslala na “čekanje” i nakon što im je, u zamjenu za neisplaćene plate, ponudila – namještaj.
Radnici tvrde da je Josipovićeva jednom broju radnika usmeno saopštila da od 1. novembra više ne treba da dolaze na posao i da će ih pozvati ako bude potrebe, ali da im nije dala nikakav papir na osnovu kojeg bi bio definisan njihov radno-pravni status i da im duguje i plate i doprinose za više mjeseci.
Ilinka Ubiparipović u “Skontorpomu” je radila više od deset godina. Tvrdi da je većina radnika imala minimalnu platu od 370 KM i da joj poslodavac duguje sedam i po plata i više mjeseci poreza i doprinosa, ali da su radnici mogli ovjeravati zdravstvene knjižice na osnovu nekih intervencija.
“Tražimo samo da znamo na čemu smo i da nam se isplate zarađene plate. Ponuđen nam je sporazuman raskid radnog odnosa uz obećanje da ćemo u novoosnovanoj firmi dobiti ugovore na određeno vrijeme, a nova firma je ista djelatnost i isti prostor, samo drugi naziv”, rekla je Ubiparipovićeva.
Nakon obraćanja poslodavcu, sindikatu i inspektoratu radnici su danas zatražili savjet i u Službi pravne pomoći gradske uprave, gdje im je rečeno da treba da insistiraju na pisanim rješenjima u skladu sa zakonom, ali i da ne pristaju na sporazuman raskid ugovora o radu, jer bi u tom slučaju izgubili prava na otkazni rok, otpremninu i naknade po osnovu nezaposlenosti.
“Radnici nemaju ništa `crno na bijelo` i poslati su na čekanje koje u zakonu ne postoji. Upozorili smo ih na rokove i uslove koje treba da ispune da bi ostvarili svoja prava i upoznali smo ih sa načinom ostvarivanja svojih prava”, rekla je samostalni stručni saradnik za pružanje pravne pomoći grada Prijedora Dragica Plavšić – Stojanović.
Pravnik u prijedorskom Sindikatu Igor Ratković rekao je da je radnici ovog preduzeća nisu sindikalno organizovani i da oni koji su se Sindikatu obratili za pomoć nisu članovi sindikata, ali da im je savjetovao kako da se bore za svoja radnička prava.
“Oni imaju pravo na isplatu zaostalih primanja i ne može im se nastavak ili prestanak radnog odnosa regulisati usmenim putem, već mora biti pisani akt. Takođe, neisplaćene plate im se moraju isplatiti u novcu, a ne u namještaju, kako kažu da im je poslodavac nudio”, kaže Ratković.
Na primjedbe da je poslodavac poslao na čekanje radnike koji imaju duži radni staž, a ostavio one kasnije primljene, za čiji je prijem u radni odnos dobio podsticaje namijenjene novom zapošljavanju, Ratković je podsjetio da – ko god ima tehnološki višak – u narednih godinu dana ne smije primati nove radnike.
Vlasnica “Skontoproma” Elizabeta Josipović potvrdila je novinarima u Prijedoru da više nema potrebe za dosadašnjim brojem tekstilnih radnika, da je došlo do organizacione transformacije preduzeća, odnosno do osnivanja novog preduzeća “Lena”, čiji vlasnik je njen sin Alen, i da će se novoosnovano preduzeće baviti proizvodnjom kreveta za njemačkog kupca.
“Tačno je da dugujemo nekoliko plata radnicima, ali ne onoliko koliko su oni naveli, jer su pojedini od njih prihvatili naš prijedlog da im se neisplaćene plate kompenziraju u namještaju koji proizvodimo, a što se tiče poreza i doprinosa, radnici znaju da imamo potpisan reprogram za dugovanja nastala po tom osnovu”, rekla je Josipovićeva.
Iz Republičke uprave za inspekcijske poslove je rečeno da firma “Skontoprom” iz Prijedora ima “istoriju neurednosti” u republičkom Inspektoratu rada.
“U ovoj godini i u nekoliko prethodnih godini republički inspektori rada su u više navrata kontrolisali isplatu plata i naknada plata i utvrđivali da poslodavac nije poštovao rokove, odnosno nije na vrijeme isplaćivao radnička primanja. Inspektori su svaki put rješenjima nalagali isplatu prispjelih, a neisplaćenih plata”, izjavila je portparol republičkog inspektorata Dušanka Makivić.
Ona je dodala da je Inspekcija rada primila predstavku preduzeća “Urban” koje je prodajni lanac “Skontoproma” i da će i po tom osnovu uslijediti inspekcijske kontrole.
Preduzeće za proizvodnju namještaja i presvlaka za namještaj “Skontoprom” zapošljava oko 500 radnika u proizvodnim pogonima u Prijedoru, Prnjavoru, Sanskom Mostu i Ključu i u izložbeno-prodajnim salonima svog namještaja “Urban” u Prijedoru, Banjaluci, Sarajevu i Beogradu. Srna