BANJALUKA, Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić ocijenio je da kriza sa sobom nosi i pogoršanje položaja žene, jer u kriznim vremenima često dolazi do povećanja broja nezaposlenih žena, smanjuju im se plate i pogoršavaju uslovi rada.
Radojičić je novinarima u Banjaluci, u pauzi okruglog stola “Položaj žene radnice i sindikalke u recesiji”, koji je povodom 8. marta – Međunarodnog dana žena organizovao Savez sindikata Republike Srpske, rekao da Srpska ima uređenu zakonsku osnovu u skladu sa međunarodnim normama, ali da u praksi ima mnogo problema.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske u ostavci Petar Đokić poručio je da je Srpska društvo u kome nema diskriminacije na polnoj osnovi.
“Svjesni smo da postoji određeni disbalans u radnom angažavanju žena i muškaraca i da se teško može postići idealan odnos, ali tome treba težiti”, smatra Đokić.
Predsjednik Saveza sindikata Srpske Ranka Mišić navela je kao gorući problem u Republici izuzetno visoku stopu nezaposlenosti i slabu provodivost donesenih zakona.
“Posljedica neprovodivosti zakona se katastrofalno odražava na poziciju zaposlenih bez obzira na pol. Činjenica je da živimo u vremenu duboke recesije, što direktno utiče na životni standard zaposlenih u Srpskoj, koji je izuzetno težak”, ocijenila je Mišićeva.
Ona je istakla da žene u Srpskoj manje zarađuju, te da u znatnom broju imaju neopravdano manje mogućnosti da dođu na bolje plaćena radna mjesta.
“Stopa zaposlenosti u Srpskoj iznosi tek 35 odsto, i to stopa zaposlenosti žena je 27 odsto, a muškaraca 44 procenta. Stopa nezaposlenosti je 39 odsto, i to žena 41 odsto, a muškaraca 37 procenata. Imamo oko 62 odsto nezaposlenih žena koje imaju završen fakultet, 58 odsto sa višom stručnom spremom, mastera i magistara 51 odsto”, precizirala je Mišićeva.
Ona je istakla da Srpska ima obrazovanu, sposobnu ženu koja može i mora biti koristan član društva, a na vlastima je da stvore takav okvir da bi ona postizala rezultate koje može.
“Svaka četvrta žena je nezaposlena, a tek svaka peta samozaposlena, dok trećina žena ne prima platu za svoj rad, što najbolje govori koliko je danas teško biti žena radnica, koliko je teško doći do posla i pozicije, jer je formalno sve usklađeno sa pozitivnim tekovinama, ali u praksi to izgleda drugačije”, istakla je Mišićeva.
Ona je poručila da ima veoma malo žena u kriminalu i korupciji, što treba biti vodilja pri izboru žena na poziciji.
“Drago mi je da Srpska prvi put u istoriji ima ženu za mandatara. Smatram da to može biti neko ko ima znanje, sposobnost i neke kvalitete koji se ne stiču u obrazovnom sistemu. Novom mandataru treba dati podršku ne samo zato što je žena, već i zato što se nalazimo u jednom od najtežih trenutaka za Srpsku i trebalo je imati hrabrosti prihvatiti mandat imajući u vidu da smo u dubokoj recesiji”, rekla je Mišićeva.
U radu okruglog stola učestvovale su žene članice granskih sindikata u okviru Saveza sindikata Republike Srpske. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
I meni je lično drago što je žena premijer…baš zato što je žena
e, sad, neka opravda povjerenje bar u ime ženskog roda,,,ako se bude borila za prave stvari na pravi način, vjerujem da će imati podršku ženskog dijela “publike”