BANJALUKA – Novca u bankama u Republici Srpskoj ima, odobravaju se novi krediti, a za svega 20 odsto kreditnog portfelja podnijeti su zahtjevi za moratorijum i privremene mjere koje su banke ponudile privredi i građanima usljed pandemije virusa korona, potvrdio je Radovan Bajić, predsjednik Udruženja poslodavaca bankarsko – finansijskih i osiguravajućih organizacija RS.
Bajić je danas govorio na stručnoj diskusiji „Kako nakon korone“ u organizaciji Unije udruženja poslodavaca RS, gdje je istakao da u bankama u Srpskoj ima dovoljno novca, ali da je problem samo kako ga upotrijebiti.
„Stepen likvidnosti banaka je visok, ali postoje ograničenja koja su univerzalna i to su granice koje ne možemo probiti. Bankarski sektor je na svu sreću dobar, banke odobravaju nove kredite, naročito na istoku gdje smo odobravali kredite za novu proizvodnju. Više imamo novih kredita nego moratorijuma, reprograma, to je vrlo dobar pokazatelj“, istakao je Bajić.
Dodao je da se finansijski sektor na početku pandemije veoma uplašio, ali da je sada stanje bolje.
„Sada možemo reći da su od 15 do 20 odsto ukupnog kreditnog portfelja zahtjevi za privremene mjere, to je fantastično, mislili smo da će biti više“, istakao je Bajić.
Dodao je da je lično zapazio da privremene mjere traži „manje legalan, manje legitiman sektor“, dodavši da odgodu plaćanja rata za kredite traže subjekti kao što su frizeri, zubari, zanatlije…
„Nijedan račun nisam dobio na šišanju ili kod zubara, a oni mi traže privremene mjere, država ima izuzetne gubitke u tom sektoru, a nema u fabrici gdje ima 500 radnika i koja je izvozno orjentisana. Znam da se onima kojima je zabranjen rad mora pomoći, ali kad kažu da ne mogu preživjeti dva mjeseca, kako je to moguće? Kako je moguće da zanatlija ne može, da nema akumulirana sredstva ni za dvije plate? Država bi trebala biti selektivnija, više galame oni koji manji doprinos daju i koji nemaju svoje poslovne knjige `na izvolite`“, istakao je Bajić.
Dodao je da je pandemija tražila brze mjere i da nije bilo vremena za velike proračune, ali za nastavak mjera predložio je da one budu usmjerene na podršku sposobnih i onih koji su više dali.
Istakao je da javni sektor previše opterećuje privatni sektor.
„Privatni sektor je jako opterećen sa javnim sektorom i ako mjerama cementiramo postojeće stanje, mi ostajemo to što jesmo, nesposobini za buduće izazove i nesreće. Evo na primjer, ne razumijem „Šume Srpske“, kako je moguće da tako ozbiljan sistem ima tako male rezultate. Nestvarno je da mali subjekt, u kojem ja radim, bude bolji od „Šuma Srpske“, to je nezamislivo. Ja sam za smanjenje broja radnika u javnom sektoru, da ne bude pet putara, već jedna mašina“, istakao je Radovan Bajić.
CAPITAL: S. Šurlan
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Na njegovom mjestu bojao bih se sljedećeg odlaska kod stomatologa ili frizera. Sjeća se on dobro Voban reklame ?
Postavite Bajića za premijera i nemojte se bojati za državu. Čovjek je gigant i realno govori o materiji.
Svaka cast za komentar. Ko imalo znanja ima o toj materiji, isto misli za bajica. Jest da je tezak na dinaru, ali zna poso