BANJALUKA, Drugi put uzastopno Banjalučka berza je Novoj banci Banjaluka dodijelila nagradu za dostignuti nivo korporativnog upravljanja, a direktor ove banke Milan Radović podsjeća i na činjenicu da je Nova banka lider u plasmanu kreditnih sredstava za privredu iz linija Investiciono-razvojne banke RS.
Nova banka Banjaluka jedna je od rijetkih banaka sa većinskim domaćim vlasništvom u Srpskoj u kojoj najveći strani akcionar „Alfa investment fond“ iz Švajcarske ima 37 odsto akcija.
Još jedna u nizu nagrada uslijedila je i nakon što ste proglašeni za najmenadžera godine?
– Nagrade svakako znače, kako banci, tako i meni lično, jer one prate rast i razvoj banke na tržištu. One su samo još veći izazov za budućnost, a meni da pokušam da doprinesem da banka ostvari još bolje rezultate. Možda najbolji pokazatelj naših rezultata jeste dobit u 2010. godini od 9,9 miliona KM, za koju je Skupština akcionara odlučila da se uloži u povećanje osnovnog kapitala banke.
Da li se u ovom trenutku može govoriti o izlasku iz ekonomske krize?
– Mislim da kriza još nije prošla i to se osjeća na svakom koraku. Ipak, optimista sam i mislim da prvo moramo psihološki da izađemo iz krize, da imamo veća očekivanja i nadu u budućnost, jer samo tako možemo da razmišljamo o investicijama. Mi smo mala zemlja, treba da se okrenemo sebi i sopstvenoj proizvodnji, da vidimo šta uvozimo i da to zamijenimo domaćom proizvodnjom. Osim toga, moramo probuditi svijest potrošača da kupuju domaće proizvode, jer samo tako možemo pomoći našoj privredi, a kroz povećanje BDP ide i veća kreditna aktivnost banaka. Ne treba očekivati neku veću međunarodnu pomoć, osim za rješavanje budžetskog deficita. Treba reći i da naš bankarski sektor nije dobio nijednu marku pomoći, za razliku od Zapada, što govori da je, uprkos svemu, naš bankarski sektor stabilan.
Lider ste u plasmanu kredita iz linija IRB za preduzeća?
– Smatramo da se samo kroz pomoć privredi i ekonomski rast mogu popraviti prilike u regionu, jer ako nema zdrave privrede ne možemo imati ni kvalitetne klijente. Na taj način utičemo i na očuvanje postojećih i otvaranje novih radnih mjesta.
Kako gledate na najave velikih javnih radova u Srpskoj?
– Pozdravljam sve investicije koje je moguće obezbjediti, jer se njima oživljavaju ekonomske aktivnosti, povećava broj radnih mjesta i to je dobar potez Vlade RS, koji će mnogo značiti za našu zemlju. Biće to veliki doprinos razvoju Srpske i dobra poruka i za druge investitore.
Štednja je značajan segment u poslovanju svake banke. Hoćete li proširiti paletu usluga?
– Uskoro ćemo u ponudi imati dječju štednju, kako bismo probudili svjest građana o značaju štednje. Poznato je da Kina ima najveći ekonomski rast, ali u velikoj mjeri zahvaljujući rastu štednje. Podatak da na 350 dolara plate, Kinezi štede 50 dolara, dovoljno govori koliko su tamo radili na buđenju svijesti o štednji. Koliko je to značajno za ekonomiju pokazuje privredni rast Kine.
Da li smatrate da je 31 banka u BiH previše za jednu malu zemlju?
– Da, u pojedinim malim opštinama imate i do deset banaka na samo nekoliko hiljada stanovnika. Mislim da će u budućnosti doći do ukrupnjavanja bankarskog sistema.
Domaća, a jaka
Neto dobit Nove banke u 2010. godini iznosila je 8,6 miliona KM, a vrijednost aktive 860 miliona KM. Banka bilježi rast štednje od 65 odsto. Najveći pojedinačni akcionar banke je švajcarski „Alfa investment fond“ sa 37 odsto akcija, Međunarodna finansijska korporacija (IFC) iz Vašingtova sa sedam odsto i slovenački privatni penzioni fond „Prva grup“ sa pet odsto. Međutim, 51 odsto akcija je u vlasništvu domaćih akcionara. Sjedište banke je u Banjaluci, a ima 420 zaposlenih radnika. Novosti
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Mogli ponekad da obavijeste akcionare o promjeni najvećeg akcionara, a i u propisanoj formi.