BANJALUKA, Pravobranilaštvo RS će uz pomoć advokatske kuće u Šibeniku pokušati da putem međunarodnog tendera proda 63 nekretnine RS koje se nalaze u Hrvatskoj, čija se vrijednost procjenjuje na više od milijardu maraka.
Rekao je to u intervjuu “Glasu Srpske” pravobranilac RS Slobodan Radulj.
– Ići ćemo sa probnom varijantom na način kako je svoju imovinu putem te kuće prodala Slovenija. Procjene saradnika u Hrvatskoj su da ne bi trebalo biti problem to što ova zemlja 1. jula 2013. godine ulazi u EU. Oni će nam pomoći da imovinu uknjižimo na RS ili da se imovina direktno proda. Vlada treba da donese odluku da se ide u prodaju, što je najbrže i najjednostavnije. To bi uradili putem međunarodnog tendera – rekao je Radulj.
* Šta je Pravobranilaštvo RS preduzelo povodom vraćanja nekretnina, stambeno-poslovnih objekata i odmarališta u Hrvatskoj?
RADULJ: Postoje 63 objekta među kojima je najviše odmarališta. To je imovina iz pasivnog podbilansa koja se vodi na preduzećima čije je sjedište u RS, a koja je pripala Vladi RS. Tu Pravobranilaštvo nema aktivnu legitimaciju za zastupanje interesa Srpske, ali moj zamjenik i ja smo bili u jednoj advokatskoj kući u Šibeniku, dogovorili da se provjeri činjenično stanje i upoznali se sa propisima Hrvatske o tom pitanju. Ići ćemo sa probnom varijantom na način kako je imovinu putem te kuće prodala Slovenija. Procjene saradnika u Hrvatskoj su da ne bi trebalo da bude problem to što ta zemlja 1. jula 2013. godine ulazi u EU. Oni će nam pomoći da imovinu uknjižimo na RS ili da se imovina direktno proda. Vlada treba da donese odluku da se ide u prodaju, što je najbrže i najjednostavnije. To bi obavili putem međunarodnog tendera.
* Na rješenje za imovinu u Hrvatskoj dosta se dugo čekalo, dok je mnogo hrvatskih firmi vratilo svoju imovinu u RS?
RADULJ: To je zato što oni nisu imali ograničenja u prodaji državnog kapitala. Interesantno je da svaki privatnik prije obezbijedi svu imovinu nego što to uspije država.
* Stručni kolegijum Pravobranilaštva razmatrao je ovo pitanje, ali i druge primjere vraćanja zemljišta. Šta je zaključeno?
RADULJ: Zaključili smo da su neki zakoni na štetu RS. Između ostalih, to je i Zakon o građevinskom zemljištu iz decembra 2006. godine. Tražimo i izmjene i dopune Pravilnika o postupku javnog nadmetanja prodaje gradskog građevinskog zemljišta u državnoj svojini.
* Koji su najveći nedostaci Zakona o građevinskom zemljištu čiju izmjenu tražite?
RADULJ: Član 44 tog zakona je pojednostavljen, to je svojevrsna restitucija. Tu su dovoljna dva elementa da bi se donijelo rješenje o vraćanju građevinskog zemljišta. Jedan uslov je da se dokaže vlasništvo ili nasljedstvo nad tim zemljištem i da je ono oduzeto, a drugi je da zemljište nije privedeno namjeni u skladu sa regulacionim planom. Trajanje tog člana zakona mora biti ograničeno, kako je to slučaj u zemljama regiona. Zato se pojavljuju razni nevalidni dokazi, falsifikuju se dokumenta kako bi se došlo do tog zemljišta.
* Šta će biti sa zemljištem Dječijeg doma “Rada Vranješević” i parkom kod Narodnog pozorišta, koje bi trebalo da bude vraćeno gradu?
RADULJ: Drago mi je da smo uspjeli doći do istine zahvaljujući problemu koji je otvorio “Glas Srpske”. Sad slijedi pravna borba za vraćanje zemljišta na stanje od prije 2006. godine. Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove već je pokrenula zahtjev za obnovu postupka, a Pravobranilaštvo priprema tužbu za poništenje testamenta, kojeg nema, a na osnovu kojeg je Veljko Malinović postao nasljednik zemljišta Doma.
* Podnijeli ste i tužbu zbog nezakonite uzurpacije 40 dunuma zemljišta “Fruktone” kod Prijedorske petlje. Kada bi mogla da bude donesena odluka i očekujete li da zemljište bude vraćeno?
RADULJ: Podnijeli smo dvije tužbe u predmetu “Fruktona”. Radi se o nezakonitim ugovorima prodaje zemljišta u Boriku i kod Prijedorske petlje. Riječ je o fiktivnom ugovoru u kojem se i prodavac i kupac nalaze na istoj adresi. Cijena od deset miliona KM nikad nije isplaćena, jer je to bila igra da se zemljište prepiše na drugo pravno lice koje je u vlasništvu istog čovjeka. Mislim da će to zemljište biti vraćeno.
* Dokle se došlo u “predmetu Alijagići”?
RADULJ: Viši privredni sud je po našoj žalbi zakazao ročište za 6. novembar. Biće pozvane sve stranke i vještaci s obzirom na nelogičnost u radu dosadašnjih vještaka i na to kako je izrečena presuda. Ovdje se pokazalo, ali i u drugim predmetima, da su odlučujući sudski vještaci. Oni za istu stvar izvještače potpuno različito. Očekujemo da sud ukine ili preinači presudu koja će biti daleko povoljnija po RS od one koju je izrekao Okružni privredni sud u Trebinju.
Tužbe
* Šta je sa tužbama iz FBiH protiv RS za ratnu štetu?
RADULJ: Pravobranilaštvo preduzima sve pravne radnje. Do sada smo dva puta obavijestili sve najviše institucije RS i upozorili na opasnost od tih tužbi. Tu se radi o ratnoj reparaciji i o političkom pitanju. Nigdje u svijetu ne postoji da strana koja je bila u ratu tuži drugu stranu i da ona sama i njeni sudovi donose presude protiv druge strane. Vrijednost tih sudskih sporova je veća od 600 miliona KM, za sada su presude prvostepene i na sve je uložena žalba. Tu ne postoji objektivnost, a zakoni se tumače na različite načine. Tražiću da to pitanje razmatra Narodna skupština RS. Svi pravni eksperti s kojima smo se konsultovali slažu se u ocjeni da se radi o pravnom nonsensu. Glas Srpske
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Zar se mora prodati?