– Rafinerija neće proraditi prije januara iduće godine
BROD – Radnici Rafinerije nafte Brod, koja već mjesecima ne radi, trenutno su angažovani na remontu, ali će od 1. juna njih 160 ići na plaćeno odsustvo, rekao je za portal CAPITAL predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije Đorđe Cvjetković.
Rafinerija nafte Brod obustavila je proizvodnju 9. januara ove godine, a prema najavama ruskih vlasnika ponovo bi trebalo da počne sa radom tek u januaru 2020.
Prema Cvjetkovićevim riječima oko 810 radnika Rafinerije nafte trenutno je angažovano na poslovima sanacije, čišćenja, uređenja, farbanja, demontaže, redovno prima platu i upravo je počela isplata regresa od 900 KM.
Međutim, proizvodnje nema, neće je u skorijem periodu ni biti, pa će i dio radnika od 1. juna na čekanje.
„Proizvodnje nema, a ne može je ni biti zbog havarije koju smo imali na staroj liniji. Radi se na tome da se to postrojenje vrati u funkciju i plan vlasnika je da se proizvodnja nastavi u januaru 2020. godine. Od 1. juna 160 radnika će biti upućeno na plaćeno odsustvo i oni će dobijati 70 odsto plate. Plan je da se već od jula broj radnika na čekanju smanji za 40. Što se tiče isplata plata situacija nije zabrinjavajuća, ali je problem sama sanacija, adekvatna oprema još nije stigla, pa zbog toga dolazi do nervoze ljudi koji tu rade“, naglasio je Cvjetković.
On je istakao i da je za danas najavljen dolazak direktora „Zarubežnjefta“ u Banjaluku u vezi sa gasifikacijom Rafinerije nafte, a sutra bi trebalo da dođe u radnu posjetu Rafineriji.
Rafinerija nafte Brod obustavila je proizvodnju 9. januara ove godine, nakon što je početkom oktobra prošle godine izbio požar koji je uništio jedno postrojenje. Javnost nije upoznata sa detaljima istrage o uzrocima požara niti o šteti koja je pričinjena.
Rafinerija nafte godinama posluje u minusu, a akumulirani gubitak je na kraju prošle godine dostigao 622 miliona KM.
Kompletna naftna industrija RS u ogromnim je gubicima, koji prelaze dvije milijarde KM, o čemu smo pisali u tekstu Gubitak firmi iz naftne industrije RS premašio dvije milijarde KM.
CAPITAL: M. Čigoja
3 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Cim ce remont unistenog postrojenja trajati godinu dana, moze se vrlo lako iz toga izvuci zakljucak kolika je razmjera nesrece. Zalosno je da o ni o tome nema (ozbiljne) rasprave u parlamentu, kao i o mnogim drugim stvarima koje opterecujucu drustvo (poplave, nerijeseni slucajevi ubistva, odlazak naroda, nedostatak investicija itd.).
Sto ne pisu da je rafinerija ulja Modrica radnicima koji su bili na ugovor neko godinu neko vise, nije produzila ugovor a svima je istekao 31.12.2018, tj odkazi… a sada takodje salje stalne radnike na cekanje i sto vec pola godine se prenemazu dali da kupe sirovine ili ne, pravdaju ci se da im se ne isplati, a ljudima koji su na cekanju i koji su odpusteni se isplati. bitno da su kancelarije pune da oni imaju plate.
Ogadio mi se balkan, balkanci, nas mentalitet i razmisljanje, pristup poslu, ljudima. sve fuuujjj. Nasi biznismeni se vise takmice kako zaraditi na radnicima, jer tu je naj bolja zarada…
Samo pakuj za zapad dok nema krize i EU ne zatvori vrata za 3.drzave i balkan – do novembra 2019. Ovo je nesrecna zemlja, politika puna kriminala i korupcije. Dok bosanske radnike na zapadu postuju ko boga. Pogledaj bazu eures, experteer… I bjezi