BANJALUKA – Iako su cijene gasa na svjetskom nivou više nego ikada, Vlada Republike Srpske ipak je dala saglasnost Rafineriji nafte Brod da izgradi gasnu termoelektranu za proizvodnju električne energije, tehnološke i grejne pare kao i niskotemperaturne toplote, instalisane snage 100 MW.
Vlada Srpske obavezala se da će, ako studija pokaže tehničku izvodljivost i ekonomsku opravdanost, investitoru dodijeliti koncesiju za gradnju elektrane koja će pomoću gasa proizvoditi električnu energiju.
“Očekivana ukupna visina kapitalnih troškova procjenjuje se na 150 miliona evra“, saopštili su iz Vlade RS.
Cijena prirodnog gasa u Republici Srpskoj za treći kvartal ove godine u odnosu na drugi porasla je za oko 16 odsto.
Cijena gasa u Evropi premašila je početkom jula 1.900 dolara za 1.000 kubnih metara, prvi put od 9. marta ove godine, prema podacima sa londonske ICE berze.
Cijena gasa za isporuku u avgustu (fjučers ugovori) porasla je na holandskom TTF čvorištu na 1.926 dolara za hiljadu kubika, odnosno na 182,65 evra po megavat-satu (MWh).
Usklađivanje zakona
Inače, Vlada Republike Srpske osnovala je danas i preduzeće Vjetroparkovi Elektroprivrede Srpske i utvrdila Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o energetici RS kako bi se uskladio sa kasnije donesenim zakonima o električnoj energiji, gasu, obnovljivim izvorima energije, energetskoj efikasnosti, kao i sa Strategijom razvoja energetike.
U tom smislu ovim zakonom se usklađuju termini i definicije, pitanje certifikata za proizvodno postrojenje u kojem se proizvodi električna energija iz obnovljivih izvora, pitanje garancije o porijeklu električne energije iz obnovljivih izvora energije, te se normira nadležnost Vlade za donošenje Strategije razvoja energetike, kao sektorske strategije Republike Srpske.
“Ovim zakonom stvara se i pravni osnov za donošenje Energetskog i klimatskog plana Republike Srpske, definiše njegov sadržaj, rokovi, procedura usvajanja i institucije koje su zadužene za izradu istog”, rekli su iz Vlade RS.
CAPITAL: A. P.
7 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Наравно да треба да је граде јер је криза политичке а не материјалне природе и брзо ће проћи!
Zapravo, ovo je vjerovatno najbolja vijesti od kad je prodata Rafinerija nafte.
Čak i da samo uvozi gas iz Hrvatske, proizvodi struju i prodaje ju van države.
“BANJALUKA – Iako su cijene gasa na svjetskom nivou više nego ikada, Vlada Republike Srpske ipak je dala saglasnost Rafineriji nafte Brod da izgradi gasnu termoelektranu za proizvodnju električne energije, tehnološke i grejne pare kao i niskotemperaturne toplote, instalisane snage 100 MW.”
Prema ovom pasusu, tj. prema prvoj rijeci u ovom pasusu stice se utisak da vlada nije trebala dati saglasnost.
Posto je u pitanju privatna firma, ne vidim u cemu je problem.
Ako ce elektranu izgraditi po vazecim zakonima, dok ta privatna elektrana placa gas, dok struju prodaju po trzisnim cijenama, sta nas briga za cijenu gasa?
Sto se tice naroda oni mogu placati gas 1 ili 1000 evra. Mi sa tom firmom nemamo nista.
Pitanje je kome ce prodavati struju? Ako ce prodavati na slobodnom trzistu, to je njihova stvar. Ako cemo je placati mi po nekim visokim cijenama ili stimulacijama iz budzeta, to bi bio problem.
Aham grade u snovima… prije izbora
Uz ovu cijenu gasa od 182 EUR/MWh znaci da bi cijena električne energije iz ove elektrane bila minimalno 36 feninga/kWh. Uz ovu cijenu račun prosijecnog domaćinstva za el. energiju bi bio 125 KM mjesecno. Bas me interesuje koliko naroda u Republici Srpskoj ima standard da moze podnijeti ove cijene?
Ne plaća se kod nas cijena gasa po tržišnoj, berzanskoj cijeni, nego mnogo niže. Ali bez obzira na cijenu, mogu je prodavati u inostranstvu. Pametan potez, jer ovako ne zavisiš od energetske situacije u BiH i promjene cijene el. energije na tržištu. Pa da rafinerija ima stabilan izvor električne energije.
Odlično je da se gradi elektrana. investitorn daje sredstva i rizikuje koliko će plaćati cijenu gasa ze gdje će prodati električnu energiju. Domaći radnici će raditi a država ubirati neke poreze a biće uplate i u razne fondove. Samo nek grade, dobro je da ima što više takvih projekata. na kraju umjesto da naši idu raditi vani, ovdje će dolaziti drugi.