BANJALUKA – Rafinerija ulja Modriča na kraju septembra je zapošljavala svega 202 radnika, što je preko 300 manje u odnosu na period kada je ovo preduzeće privatizovao ruski „Njeftegazinkor“.
Devetomjesečni izvještaj Rafinerije pokazuje da je ovo preduzeće u 2022. smanjilo broj zaposlenih za 36 i na kraju septembra je imalo 202 radnika.
Dok pada broj zaposlenih, u ovom nekada uspješnom preduzeću padaju i prihodi, a gubici se povećavaju.
Ukupni prihodi Rafinerije iznosili su 7,4 miliona KM, što je za oko 400.000 maraka manje u odnosu na isti prošlogodišnji period, dok su rashodi sa 9,1 milion smanjeni na devet miliona KM.
To je dovelo do povećanja neto gubitka sa 1,2 miliona na 1,5 miliona KM, a samim tim je povećan i akumulirani gubitak preduzeća koji je na kraju devetog mjeseca iznosio oko 109 miliona KM.
Kakav je položaj radnika Rafinerije pokušali smo saznati i od sindikalnih predstavnika, ali oni nisu bili zainteresovani za razgovor.
Dok predsjednik Konfederacije sindikata RS Željko Tepavčević nije odgovarao na telefonske pozive, predsjednik Sindikalne organizacije Rafinerije Zlatko Tanasić nije želio dati izjavu.
CAPITAL je i ranije pisao da Rafinerija otpušta radnike, a ta praksa se očigledno i dalje nastavlja.
CAPITAL: M. Lj.
2 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Predstavnici sindikata ne žele da daju izjavu o položaju radnika. Cirkus! Sutra kada im propadne preduzeće, neka se sjete koliko su sami tome doprinijeli vlastitim ćutanjem.
Rafinerija nafte eksplodirala – nije u funkciji. Gubitak u prošloj godini 115 miliona KM;
Rafinerija ulja – radi slabije nego u sred rata. Gubitak u prošloj godini 2,5 miliona, a u 2020 gubitak 38 miliona KM;
Nestro Petrol – mršavih 463 hiljade KM profit. Npr HIFA grupa profit 26 miliona KM
U međuvremenu, „Зарубежнефть“ većinski vlasnik našeg naftnog sektora je u TOP 10 kompanija po uplati dividende u budžet Ruske Federacije.
Super je ovo Dodik odradio. Naftni sektor nam je propao. Šta je sljedeće?