MOSKVA – Raiffeisen Bank International (RBI) odgađa planove za napuštanje Rusije dok Austrija pojačava odbranu svojih dugogodišnjih veza s Moskvom, objavio je Reuters.
Austrijska bankovna grupacija, koja posluje i u Hrvatskoj, najveća zapadna banka u Rusiji, namjeravala je do septembra odrezati svoje rusko poslovanje zbog pritiska regulatora.
Prema informacijama Reutersa, i Austrija i RBI opiru se prodaji u nadi da će rat u Ukrajini uskoro završiti. Testirajući odlučnost zapadnih sankcija austrijski zvaničnici pojačavaju odbranu Raiffeisena u Evropi i Washingtonu argumentujući da je nepravedno izdvojen, rekla su dva izvora upoznata sa stavovima Beča.
Premda javno podržava Ukrajinu, poznavaoci kažu da Austrija oklijeva u potpunosti prekinuti decenijama stare veze s Rusijom računajući da je još uvijek moguće obnoviti odnose.
Rusija ne želi odlazak RBI-a
RBI još nije iznio svoj plan supervizorima u Evropskoj centralnoj banci (ECB) što podupire tezu da je izdvajanje malo vjerojatno do septembra. Banka želi pričekati odobrenje Frankfurta prije nego što od svojih dioničara zatraži dozvolu, a to bi moglo potrajati mjesecima. U slučaju prodaje RBI-u će biti potrebno odobrenje ruske centralne banke, ministarstva finansija, čak i ruskog predsjednika Vladimira Putina.
Što se tiče ruskih vlasti, one su jasno dale do znanja Raiffeisenu, koji ima oko 2600 .korporativnih klijenata, četiri milijuna lokalnih vlasnika računa i 10.000 zaposlenika, da žele da ostane Rusiji jer omogućava međunarodna plaćanja, rekao je jedan izvor. Portparol RBI-a ponovio je službeni stav rekavši da će nastaviti s prodajom ili izdvajanjem te da je predan smanjenju ruskog poslovanja.
Međutim, spori tempo doveo je do sukoba s Evropskom centralnom bankom koji ju je tjerao, jednako kao i druge poput italijanskog UniCredita, da napuste Rusiju. Italijanska banka odbila je komentarisati planove oko ruskog poslovanja. ECB je pozvao RBI da ne isplati dividendu ove godine zbog zabrinutosti oko Rusije.
Guverner kod Lagarde
U Rusiji, jednom od najizdašnijih tržišta Raiffeisena, trenutno je zaključano oko četiri milijarde evra kapitala. Eventualnu prodaju otežaće pronalaženje kupca nakon marša Wagnera na Moskvu prošlog mjeseca koji je uzdrmao ruske poslovne elite.
Prisutnost RBI-ja naglašava dubinu odnosa između Austrije i Rusije koje održavaju bliske veze putem ruskih plinovoda i finansija, s Bečom središtem za gotovinu iz Rusije i njenih bivših sovjetskih susjeda. Guverner austrijske centralne banke Robert Holzmann izrazio je čelnici ECB-a Christine Lagarde zabrinutost zbog pritiska na RBI, piše Reuters. Austrijska centralna banka i ECB odbili su komentarisati.
Grupacija, suočena i s pritiskom Washingtona, predala je podatke o ruskim transakcijama tijelu za sankcije SAD-a, Kancelariji za kontrolu inostrane imovine (OFAC) Ministarstva finansija. Jedan od upućenih izvora rekao je da te informacije predstavljaju prijetnju ako se otkrije kršenja sankcija. Raiffeisen je rekao da se pridržava sankcija i da surađuje s OFAC-om.Poslovni.hr