BEOGRAD, U „Simpu“ odlučili da zatvore pogon u Zubinom Potoku, zbog kosovskog embarga. Slična sudbina mogla bi da zadesi i druge fabrike sa 1.000 zaposlenih
Fabrika namještaja „Simpo“ zbog kosovskog embarga morala je privremeno da zatvori svoj pogon za proizvodnju lameliranog namještaja u Zubinom Potoku. Svih 150 radnika je na prinudnom odmoru, a „Simpo“ već broji milionske gubitke. Slična sudbina prijeti i Fabrici otkovaka u Lešku.
Fabrika koja je sagrađena prije 23 godine prostire se na 6.000 kvadrata, a 70 odsto proizvodnje izvozilo se u Švedsku i zemlje istočne Evrope. Proizvodnju u ovoj fabrici nisu nikada do sada prekidali, čak ni u vrijeme NATO bombardovanja.
– Onemogućeni smo da Fabrici u Zubinom Potoku iz matične fabrike dostavimo sirovine, repromaterijal, boje i lakove – kaže Slađan Disić, generalani direktor fabrike „Simpo“. – Ne dopunjavamo robom naše Robne kuće u Prištini i Gnjilanu, iako imamo naručen namještaj od prije nekoliko mjeseci. Ako embargo potraje ova dva salona će zbog zastoja u prodaji i preuzetih kreditnih obaveza prema kupcima dodatno opteretiti naše poslovanje gubicima.
Direktor „Simpovog“ pogona u Zubinom Potoku Miodrag Đurđević kaže da bez saradnje sa matičnom fabrikom u Vranju i slobodnog protoka roba prema Srbiji, ovaj pogon ne može opstati.
– Bili smo jedna od najuspješnijih fabrika ne samo „na sjeveru“ već na cijelom Kosovu i Metohiji, radili smo bez zastoja i izvozili, mahom u Švedsku i Norvešku, više od 80 odsto naših proizvoda. I plate su bile redovne – kaže Đurđević. – Sve je to sada ugroženo, radnici će ostati bez zarada kojima je prehranjivano bar 500 žitelja Zubinog Potoka, bojim se izgubićemo i kupce u Skandinaviji koji godinama nisu imali nijednu primjedbu na naš kvalitet i rokove isporuke.
Slična sudbina mogla bi uskoro zadesiti i Fabriku otkovaka u Lešku (FOT), koju je svojevremeno izgradila kompanija „Lola“ iz Beograda, rudnike i flotaciju „Kopaonik“ u Leposaviću, pogon „Prve petoljetke“ u Leposaviću i još mnoge druge fabrike na sjeveru Kosova i Metohije u kojima radi više od 1.000 ljudi.
– U više navrata obraćali smo se komandantu KFOR-a Erhardu Bileru, slali smo pisma na razne adrese, apelovali da se blokadom ne guši srpska privreda na sjeveru Kosmeta – kaže Vukoje Vukojević, direktor FOT-a u Lešku i predsjednik Privredne komore Kosova i Metohije. – Nažalost, svi naši apeli ostali su bez rezultata. Bojimo se da će uskoro stati i mašine fabrike na čijem sam čelu, jer ne možemo da nabavimo repromaterijal, niti da prodamo gotove proizvode.
I “BAMBI“ GUBI
Odlukom Prištine da uvede embargo na uvoz robe iz Srbije, koncern „Bambi – Banat“ pretrpio je manju prodaju od blizu 300 tona proizvoda, vrijednih više od 600.000 evra, izjavio je u četvrtak generalni direktor te kompanije Miroslav Miletić.
– Kada se naš gubitak multiplikuje sa drugim srpskim kompanijama koje bilježe gubitke zbog embarga na Kosovu, onda je svakako vrijeme za krizni menadžment i hitnu intervenciju države u razrješenju ovog problema – naglasio je Miletić. – Očekujemo da se što prije vratimo ovom respektabilnom tržištu na kome smo značajno prisutni od osnivanja kompanije.
PRIJETE OTKAZI
Predsjednik Regionalne privredne komore Leskovac, koja pokriva Jablanički i Pčinjski okrug, Goran Jović napominje da privreda ova dva okruga trpi štetu zbog blokade ulaska srpske robe na Kosovo, ali i da na apele privrednika sa juga upućene Beogradu niko ne obraća pažnju.
– Privreda Jablaničkog i Pčinjskog okruga oslonjena je na saradnju sa Kosovom i Metohijom i to unazad mnogo godina. Ta saradnja se odvijala i u momentima najtežih političkih odnosa – rekao je Jović. – Sada je prekinut svaki kontakt sa Kosovom i rubovi ova dva okruga, koji su naslonjeni na administrativnu liniju, kao i preduzeća koja posluju sa Kosovom trpe velike gubitke. Najgore je od svega što će nedostatak robe iz Srbije na Kosovu nadomjestiti neke zemlje iz okruženja. Sve to će uticati na smanjeni broj radnika i pad standarda na jugu Srbije. Žalosno je u cijeloj priči što na apele ovdašnje privrede još niko nije odgovorio. Novosti