BANJALUKA, Ugovor o kreditu, koji su grad Banjaluka i Vlada RS prošle godine potpisali sa njemačkom bankom KfW za poboljšanje infrastrukture vodosnabdijevanja i kanalizacije, vrijedan 10 miliona KM, dodatno će opteretiti budžet Banjalučana, jer je jedan od njegovih uslova bio viša cijena vode.
S obzirom na to da kredit već moraju vraćati, Banjalučani su se sada suočili s naglim porastom cijene vode za 38 odsto, odnosno sa 0,80 na 1,08 KM po kubiku.
Branko Baroš, izvršni direktor za ekonomske odnose u preduzeću “Vodovod”, je potvrdio da je u ugovoru precizirano da novac za vraćanje kredita prikuplja banjalučki “Vodovod” od individualnih potrošača. Jedini način da to bude urađeno, kazao je Baroš, je viša cijena isporuke vode koja bi zadovoljila servisiranje kredita.
“Po ugovoru, nosilac kreditnog zaduženja je grad i on ga po ugovoru i vraća. U skladu sa potpisanim ugovorom, grad je na ‘Vodovod’ prenio obavezu vraćanja kredita i po toj odluci ‘Vodovod’ prikuplja sredstva za kredit i vraća ih gradu, a grad onda te anuitete vraća njemačkoj KfW banci”, rekao je Baroš.
On je naglasio da je grad po potpisanom ugovoru bio obavezan omogućiti “Vodovodu” određeni porast cijena koji bi bio dovoljan da servisiraju kredit.
Prema njegovim riječima, ako se dogodi da sredstva koja prikupi “Vodovod” ne budu dovoljna, onda je obaveza grada da interveniše i obezbijedi ostatak iz gradskog budžeta.
“Grad je svojim budžetom garant da će kredit biti vraćan, a ako mi ne budemo ovakvim načinom prikupljanja mogli vraćati, onda će grad kao nosilac vraćati kredit iz budžeta”, rekao je Baroš.
On je kazao da se radi o ugovoru potpisanom početkom 2010. godine između BiH i Njemačke, koji se realizuje kao ugovor između dvije države.
“Potpisnici su bili Ministarstvo finansija i trezora BiH i Vlada RS, te grad Banjaluka i gradski ‘Vodovod'”, kazao je Baroš.
Baroš je naveo da je ovo opštepoznati način potpisivanja ugovora za realizaciju infrastrukturnih projekata u BiH, te da su slične aranžmane uradlili i ostali veći gradovi poput Bijeljine i Sarajeva.
Međutim, Bijeljinci nisu suočeni sa ovako visokim poskupljenjima, jer u toj opštini cijena vode je viša postepeno, iz godine i godinu.
Milenko Šajić, portparol Administrativne službe grada Banjaluka, kazao je da je jedan od uslova za dobijanje ovog kredita bio da on bude vraćan iz naplate vodosnabdijevanja od individualnih potrošača.
“Tako je regulisano ugovorom sa njemačkom bankom i smatramo da je ovo jedan veoma povoljan aranžman koji će služiti za rješavanje gorućih pitanja u oblasti kanalizacije i vodosnabdijevanja”, rekao je Šajić.
Pero Maksimović, odbornik PDP-a u Skupštini grada, kazao je da se u Skupštini uopšte nije pominjalo da “Vodovod” treba prikupljati sredstva za vraćanje kredita.
“Mislim da je grad prezadužen, pa sada traži dodatne načine prikupljanja sredstava. O tome je trebalo misliti ranije, a ne dizati takve kredite sa grejs periodom od nekoliko godina, jer na njih se lako odlučujemo, ali kad dođu na naplatu onda ne znamo šta ćemo, pa ih i naši potomci moraju vraćati”, kazao je Maksimović.
Komentarišući ovakvo stanje, Danijel Malić, izvršni direktor u Udruženju potrošača “Plava sfera”, kazao je da su od 1. januara sva javna preduzeća prešla pod ingerenciju grada, tako da nešto ovakvo ne treba čuditi potrošače koji su, kako je kazao, prepušteni sami sebi.
Razlozi
Podsjećamo da su predstavnici banjalučkog preduzeća “Vodovod” poskupljenje vode početkom sedmice na području grada pravdali činjenicom da cijena nisu povislili četiri godine, ali i višim cijenama ostalih energenata.
Međutim, pored ova dva razloga, ispostavilo se da je osnovni prikupljanje sredstava za otplatu kredita koji je grad Banjaluka uzeo za poboljšanje vodosnabdijevanja i kanalizacione mreže. Nezavisne novine
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ova priča drži vodu, koliko i banjalučki vodovod. Vodovod BL, na računima i oročeno ima preko 10 miliona KM. Ako se od tih para ne može otplaćivati kredit, ne vidim kako će ga otplatiti građani