BANJALUKA, Najmanje 10 ugovora o dodjeljivanju koncesija za izgradnju malih hidroelektrana u Republici Srpskoj (RS), koji su sklopljeni 2007. godine, biće raskinuti, a Vlada RS odlučila se na taj korak, jer ni dvije i po godine od potpisivanja ugovora nije došlo do njihove realizacije.
Vlada Srpske na današnjoj sjednici prihvatila je Informaciju o realizaciji zaključaka Vlade od 23. novembra 2007. godine u vezi sa dodjeljenim koncesijama za izgradnju malih hidroelektrana, u kojoj se navodi da će pojedini ugovori biti raskinuti.
“Među zaključcima je i onaj o raskidu pojedinih ugovora, najmanje deset, a nije isključeno da će ih biti i više. Na to smo se odlučili jer ne vidimo razloga da budu na snazi nakon što su prošle dvije i po godine od njihovog potpisivanja, a još nisu realizovani”, rekao je novinarima pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Ljubo Glamočić.
Vlada je zadužila Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva da pozove koncesionare na sporazumni raskid ugovora za koje je izvjesno iz objektivnih razloga da neće doći realizovani.
“Upozorićemo i sve koncesionare kojima je dodijeljena koncesija za izgradnju malih hidroelektrana u slivu rijeke Vrbas, a za čiju realizaciju nema smetnji, da hitno pristupe ralizaciji ugovora, uz obavezu tromjesečnog izvještavanja Ministarstva i Komisije za koncesije. U suprotnom, biće primijenjene odredbe o raskidu ugovora o kocesiji”, rekao je Glamočić.
On je najavio da će biti zaključeni aneksi ugovora sa koncesionarima koji traže izmjene ugovora za potrebe pribavljanja novca, ali koji ne mijenjaju prava i obaveze ugovornih strana.
Glamočić je podsjetio da postoji 107 ugovora o izgradnji i korišćenju malih hidroelektrana, kojima se pokreće značajan investicioni ciklus izgradnje oko 280 megavata instalisane snage, čime bi se proizvelo dodatnih 1.500 gigavatčasova električne energije.
Vlada RS na današnjoj sjednici utvrdila je i Nacrt zakona o energetici, kojim će biti unificirano tržište energije u skladu sa direktivama EU.
Glamoćić je naglasio da je cilj ovog zakona dodatno uređenje tržišta energije, sigurnost snabdijevanja energijem, obezbjeđenje ravnoteže između ponude i potražnje, dugoročno planiranje, efikasno korištenje krajnje energije i energetskih kapaciteta, te obezbjeđivanje zaštite krajnjih kupaca, odnosno potrošača.