SARAJEVO, Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH obavio je raspravu o Izvještaju Ministarstva finansija BiH o reviziji Izvještaja o izvršenju budžeta i međunarodnih obaveza BiH za 2010. godinu Kancelarije za reviziju institucija BiH.
Poslanik SNSD-a Dušanka Majkić ocijenila je da revizori nisu uradili dobar posao, jer se nisu usudili dati adekvatno mišljenje za institucije koje su dobile mišljenje sa rezervom, jer su ona, prema njenoj ocjeni, trebalo da budu negativna.
Majkićeva smatra da državne institucije očigledno ne mare za preporuke iz revizije, pojašnjavajući to činjenicom da je broj preporuka Kancelarije za reviziju institucija BiH od 2009. kada je iznosio 69, u 2010. porastao na 85 preporuka.
Prema njenim riječima, u 2009 godini samo 12 jednostavnijih preporuka iz revizije je realizovano, 16 su još u toku realizacije, a 41 preporuka nije realizovana
Napomenuvši da do sada na osnovu revizorskih izvještaja nikada niko nije snosio ni političku ni krivičnu odgovornost, Majkićeva je istakla da se državnim institucijama najviše može spočitati nenamjenska potrošnja javnih sredstava.
“Centralna harmonizacijska jedinica, kao i Odjeljenje za internu kontrolu Ministarstva finansija BiH, takođe nisu bili na visini zadatka”, ocijenila je ona.
Poslanici su tokom rasprave uputili kritike zaposlenicima državnih institucija uglavnom za prekomjerno trošenje javnih sredstava za nepotrebna putovanja, reprezentacije, korištenje mobitela i preveliki vozni park.
Poslanik SNSD-a Slavko Jovičić napomenuo je da preporuke Kancelarije za reviziju institucija ne obavezuju nikoga, te pozvao istražne organe da utvrde tačna imena lica koji krše zakone i procesuiraju ih.
“Niko do sada nije odgovarao za `arčenje` narodnih para, i pljačkanje sirotinje”, rekao je Jovičić, upitavši da li parlament BiH ima rješenja i snagu da se uhvati u koštac sa takvim problemom.
Boško Tomić iz SNSD-a istakao je da kritike prekomjernog trošenja sredstava poreskih obveznika nemaju veze sa pitanjem umanjenja budžeta za narednu godinu, već je to isključivo pitanje i moralnog i korektnog ponašanja institucija.
Šefik Džaferović iz SDA konstatovao je da se iz godine u godine, već 11 godina koliko se revizija vrši, u parlamentu BiH oko revizorskog izvještaja ponavlja ista situacija.
Džaferović je upozorio da će parlament BiH i Savjet ministara BiH stoga morati osmisliti kako dalje raditi, odnosno koje korake preduzeti i normativno i u praksi da bi se uredio sistem revizije i snosila krivična odgovornost za svako vanzakonsko ponašanje.
Poslanik SDS-a Aleksandra Pandurević rekla je da će ona lično podnijeti krivičnu prijavu protiv bilo kog službenika iz SDS-a ukoliko revizori utvrde da je prekršio zakone kada je riječ o trošenju javnih sredstava.
Mirsad Đugum iz SBB BiH inicirao je da parlament BiH Kancelariji za reviziju institucija BiH postavi pitanje da li njeni izvještaji imaju dovoljno podataka da bi SIPA i Tužilaštvo mogli utvrditi da li tu postoji kriminal, navodeći da još niko nije izašao sa tačnim imenima zaposlenika koji krše zakon. Srna