TOKIO, Na azijskim su berzama cijene akcija jutros porasle, treći dan zaredom, jer su ulagače ohrabrili dalji rast berzovnih indeksa na Wall Streetu i naznake jačanja japanske ekonomije.
Na Tokijskoj je berzi Nikkei indeks u 7,30 sati bio u plusu 3,3 odsto, dok su cijene akcija u Australiji, Šangaju, Singapuru, Hong Kongu i Južnoj Koreji porasle između 0,1 i 1,1 odsto.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih akcija, bez japanskih, bio je u 7,30 sati u plusu 0,9 odsto, dodatno se odmaknuvši od najnižeg nivoa u 11 mjeseci, na koju je pao u utorak. No, i dalje je u minusu od 7,7 odsto u odnosu na početak godine.
Azijske ulagače ohrabrio je jučerašnji rast cijena akcija na Wall Streetu, treći dan zaredom, što se zahvaljuje komentarima zvaničnika Feda koji su smanjili bojazan ulagača od preranog smanjenja podsticajnih mjera.
William Dudley, predsjednik filijale Feda u New Yorku, kazao je da smanjenje programa kupovine obveznica od strane centralne američke banke nije vezano uz vremenske rokove, nego uz ekonomske izglede koji su i dalje nejasni.
To je ublažilo strahovanja ulagača da će se Fed povući s tržišta prije nego se ekonomija nađe na putu stabilnog, samoodrživog rasta.
Dobrom raspoloženju na tržištima pridonijeli su i podaci koji pokazuju da su potrošačke cijene u Japanu prestale padati, dok je potražnja za radnom snagom dostigla najviši nivo u pet godina.
To pokazuje, kažu analitičari, da ‘abenomika’, politika podsticanja rasta ekonomije i suzbijanja deflacije golemim javnim investicijama i agresivnim labavljenjem monetarne politike nazvana po premijeru Shinzo Abeu, daje rezultate.
Uz to, splasnula su strahovanja ulagača od kreditnog zastoja na kineskom međubankarskom tržištu novca jer su kamate, nakon što su prošle sedmice dostigle rekordne nivoe, jutros pale, šesti dan zaredom.
No, zbog bojazni da će usporavanje rasta kineske ekonomije izazvati pad potražnje za sirovinama, s obzirom da je Kina njihov najveći potrošač u svijetu, cijene su sirovina pod pritiskom.
Cijena unce zlata pala je jutros, po prvi put od avgusta 2010. godine, ispod nivoa od 1.200 dolara, dok je cijena bakra oslabila 0,1 odsto.
Terminska cijena nafte na berzi u New Yorku oslabila je, pak, 0,2 odsto, na 96,85 dolara po barelu.
A na valutnim je tržištima dolar ojačao prema japanskoj valuti. Jutros se njegov kurs kreće oko 98,90 jena, dok je juče u ovo doba iznosio 97,75 jena.
Prema evropskoj valuti dolar je, pak, oslabio, pa je cijena evra porasla s jučerašnjih 1,3030 na 1,3065 dolara.
Evro je ojačao i u odnosu na japansku valutu, pa mu je kurs porastao s jučerašnjih 127,35 na 129,10 jena. Hina