Rast cijena nafte

LONDON/NJUJORK, Cijene sirove nafte porasle su danas na svjetskim tržištima, podržane nadama da će grčki referendum o mjerama pomoći biti odgođen ukoliko padne vlada, što bi evrozoni omogućilo da krizu rješava već dogovorenim planom, a dodatnu podršku pružila im je i Evropska centralna banka (ECB) neočekivanim spuštanjem kamatnih stopa u evrozoni.

Cijena barela sirove nafte na londonskom tržištu porasla je 1,26 dolara na 110,60 dolara, a na američkom tržištu bila je u plusu 60 centi i barelom se trgovalo po 93,11 dolara. Tržišta nafte prate kretanja na tržištima akcija, koja su fokusirana na sudbinu paketa pomoći Grčkoj nakon grčke odluke o raspisivanju referenduma u decembru o prihvatanju tog paketa.

U međuvremenu su se pojavili signali o mogućem padu grčke vlade, što bi odgodilo održavanje referenduma i ulilo nadu u nastavak sprovođenja sporazuma o pomoći po već utvrđenom planu. “Izgleda da naftno tržište prati odnos evra i dolara i druga tržišta”, rekao je Tony Machcek iz Jefferies Bachea. “Očekivalo se da će berzovna tržišta biti teško pogođena snažnim francuskim i njemačkim komentarima o Grčkoj, ali berze su se oporavile, a evro više nije slab”, dodao je Machcek.

Njemačka i Francuska poručile su Grčkoj da neće više dobiti ni evrocenta evropske pomoći dok ne odluči želi li ostati u evrozoni, što je izazvalo podjele u grčkom parlamentu. “Čini se da su manji izgledi da će Papandreou proći na glasanju o povjerenju, a ako se to dogodi, onda pada vlada i to bi odgodilo referendum”, kazao je Simon Wardell iz IHS Global Insight.

Carsten Fritsch iz frankfurtskog Commerzbanka napominje da tržišta nisu raspoložena za rizična ulaganja dok se ta neizvjesnost ne raščisti. Machacek ukazuje i na zabrinjavajuća kretanja na tržištu nafte: “U jednom trenutku je strašno slabo i očekuje se dalji pad, da bi se u narednim satima trgovanje oporavilo. Trgovina je jako neujednačena, nema pravog smjera”, dodao je.

Pročitaj više:  Još jedan turista u svemiru

Dodatnu podršku tržištima pružila je i neočekivana odluka Evropske centralne banke o spuštanju nivoa ključnih kamatnih stopa u evrozoni za četvrtinu odstotnog boda, na 1,25 odsto. Time banka nastoji podržati posustalu privredu evrozone.

Organizacija zemalja izvoznica nafte (OPEC) objavila je u međuvremenu da je cijena barela referentne korpe njene nafte juče iznosila 108,65, što znači da je porasla za 2,3 dolara u odnosu na prethodni dan.  Hina

Comments

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts