PEKING, Rast kineskog izvoza ove godine bi mogao da se prepolovi, u odnosu na nivo iz 2007, što bi uticalo na osjetno smanjenje hronično visokog trgovinskog suficita, izvještavaju pekinška glasila, pozivajući se na procjenu vladinih eksperata.
Kineski izvoz ove godine bi, prema najnovijoj procjeni zvaničnika u Pekingu, mogao da se uveća oko deset odsto. To je osjetno niže u poređenju sa prošlogodišnjim rastom eksporta od skoro 26 procenata.
Ekonomisti predviđaju za ovu godinu da Kina može da ostvari višak u robnoj razmjeni sa ostatkom svijeta od 200 milijardi dolara, prema lanjskom suficitu od 262 milijarde dolara.
Vrijednost kineskog izvoza uvećana je, inače, u prvom kvartalu ove godne, računato prema godišnoj osnovi, 21 odsto, na 306 milijardi dolara, dok je uvoz u istom periodu povećan 29 procenata, na 264 milijarde.
Trgovinski suficit je tokom prva tri ovogodišnja mjeseca opao, u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, blizu 11 odsto, saopštili su vladini izvori.
Pekinški dnevnik “Čajna dejli” prošle nedelje je izvjestio, pozivajući se na riječi kineskog trgovinskog funkcionera Li Jušia , da će izvoz tekstila i industrijskih proizvoda nižeg tehnološkog nivoa iz najmnogoljudnije zemlje svijeta, nastaviti da pada.
“U narednim godinama, trend rasta izvoza tekstila biće opadajući, ako juan ojača, a cijene sirovina i radne snage se povećaju”, rekao je Li.
Mnoge zapadne zemlje, a pre svih SAD, već nekoliko godina uporno optužuju Kinu da je eksportni “bum” ostvarila “nefer trgovinom” i “veoma potcjenjenim kursom juana prema dolaru i drugim vodećim valutama”.
Kina je do sada dozvolila postepeno apresijaciju svoje valute, koja je ojačala prema dolaru više od deset procenata u protekle dve i po godine, od kada je Peking zvanično počeo da sprovodi takozvanu valutnu reformu.
Dolar trenutno vrijedi oko sedam juana, a američki ministar finansija Henri Polson je prilikom prošlomjesečne posjete Pekingu zahtjevao od svojih domaćina da dozvole apresijaciju nacionalne valute od 40 odsto.
Kineski zvaničnici su, međutim, odbili taj Polsonov zahtjev, uz objašnjenje da bi svako naglo jačanje juana “bilo štetno ne samo za privredu njihove zemlje, već i cijelu svjetsku ekonomiju”.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.