BANJALUKA – Vlada Republike Srpske će u narednoj godini kroz poresko resterećenje rada i smanjenje fiskalnih i parafiskalnih nameta poslodavce rasteretiti za 80 miliona maraka, što će prema ocjeni premijera Radovana Viškovića biti dovoljno za rast plata između pet i deset odsto.
“Očekujem da će isto toliko novca obezbijediti i poslovna zajednica što će stvoriti preduslove za bolji rast ličnih primanja, bolji životni standar i ostanak i opstanak ljudi na ovim prostorima”, kazao je Višković na biznis konferenciji „Izazovi i budućnost poslovanja“ koju je u Banjaluci organizovala Unija udruženja poslodavaca Republike Srpske.
Višković je iznio i podatak koji ukazuje na visok stepen sive ekonomije. Naime, Vlada Republike Srpske raspolaže sa informacijama da 120.000 radnika u Srpskoj prima platu u iznosu od oko 600 maraka.
“Naravno da taj podatak nije realan i ne oslikava pravu sliku naše ekonomije. Sve ukazuje na to da dobar dio radnika platu prima na ruke i to je ono protiv čega ćemo se boriti u narednom periodu. To je nedopustivo jer poslodavci koji to rade su nelojalna konkurencija onima koji poštuju zakon”, kazao je on.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Saša Trivić kaže kako se poslodavci suočavaju sa tri izazova, a to su nedostatak radne snage, slab tehnološki razvoj i problem školstva.
“Evidento je da je za svaki od tih problema Vlada ponudila neko rješenje koje će dovesti do poboljšanja situacije. U segmentu rasta plata Vlada se odrekla određenog dijela sredstava što bi trebalo da dovede do rasta od 18 do 25 maraka, a očekujemo da će i poslodavci bar toliki iznos obezbijediti”, kazao je Trivić.
Direktor preduzeća “Petroprojekt” iz Bratunca Dalibor Petrović upozorio je i na sve veći problem konkurentnosti domaće privrede .
“Mi smo ove godine imali povećanu tražnju zbog problema sa transportom na istoku, ali rezultate iz ove godine će biti teško ponoviti ako se ne digne konkurentnost privrede. Mi smo konkurentni na domaćem tržištu i u okruženju, ali u Evropskoj uniji sve manje. Inovacije su jedini pokretač rasta koji nam omogućuje da resurse koristimo efikasnije”, ocijenio je on.
Na njega se nadovezao predsjednik Udruženja poslodavaca bankarsko-finansijskih i osiguravajućih organizacija Radovan Bajić koji je kazao kako bankari jedva čekaju dobre prijedloge za finansiranje.
“Najažnije je da oni koji traže sredstva pokažu tržišnu komponentu i da će produkt inovacije dovesti do bolje finansijske pozicije komitenta, koji će odmah biti i bolje kreditno sposoban da vrati novac koji mu je povjeren”, poručio je Bajić.
Doktor ekonomskih nauka Saša Stevanović, uvodničar na panelu, je ocijenio kako je za ekonomski rast potrebno održati nivo privatne potrošnje, a da je ključ u rastu plata i penzija.
“Sve što se izdvoji na plate i penzije na kraju se vrati u budžet preko fiskalnog okvira. Ukoliko se država odrekne jedan odsto u korist penzija i plata to će joj se vratiti preko PDV-a i ubrzati koeficijent obrta”, kazao je Stevanović.
On tvrdi kako je javni dug Republike Srpske stabilan, sa vjerovatnoćom bankrota od 1,65 odsto.
“To znači da onaj ko se kladi da će Republika Srpska bankrotirati ima šansu veću od 98 odsto da će izgubiti opkladu”, zaključio je Stevanović.
CAPITAL: Dejan Tovilović
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
E MOJI EKONOMISTI.SAD STE SE SJETILI SMANJIVANJA NAMETA.NEMAMO NI INVESTITORA NI RADNIKA.SVE NAS JE MANJE.SVE OVO JE JOŠ JEDNA PREDIZBORNA FARSA,KOJU ĆEMO BRZO ZABORAVITI,KAO I SVE OSTALO ŠTO BRZO ZABORAVLJAMO.DOK GOD JE VLAST OVAKVA KAKVA JE,NEBITNO KO U NJOJ BIO I DOK JE SINDIKAT OVAKAV KAKAV JE,NAMA NEMA NAPRED.VLAST SE VIŠE BAVI NAIONALNIM TEMAMA NEGO EKONOMSKIM,A SINDIKATI SE BAVE SAMO PRAVIMA NERADNIKA,DA ŠTO MANJE RADE,A DA BUDU VIŠE PLAĆENI.NAMA TREBA RESTART NA GLOBALNOM NIVOU.JER AKO SE NASTAVI OVAKO,NAS ZA 30 GODINA NEMA.DŽABA VAM OPLJAČKAN NOVAC,VILE,AUTOMOBILI,IMANJA,KULE,GRADOVI…KADA ĆE OSTATI PRAZNI…