BANJALUKA, Prema podacima Zavoda za statistiku, Republiku Srpsku prošle godine posjetilo je 222.729 turista, što je za 16,4 odsto više nego 2006. godine, a porast broja turista bilježi se i u prvim mjesecima ove godine.
Turisti su ostvarili 561.995 noćenja, što je, takođe, porast za 15 odsto u odnosu na prošlu godinu. Od ukupnog broja posjeta, strani turisti ostvarili su 205.438 noćenja.
Direktorka Turističke organizacije RS, Gordana Skenderija, kaže da se ne bi trebalo zanositi brojkama, već stalno raditi na poboljšanju turističke ponude, prvenstveno smještajnih kapaciteta. Naime, kaže ona, RS raspolaže sa samo osam hiljada ležaja, što je tek polovina predratnog nivoa.
Da je smještaj turista ključan, može da se vidi iz primjera opština Laktaši, Teslić, Višegrad ili Prnjavor, koje se nalaze u samom vrhu po posjećenosti, upravo zbog usluga koje omogućavaju duži boravak gostiju, a time i veći broj noćenja.
Svi planovi za gradnju smještaja, kaže Skenderija, moraju uzeti u obzir da je prisutna veća potražnja smještaja apartmanskog tipa, u odnosu na hotelski. To je posljedica sve veće potražnje za ponudom aktivnog odmora, koji RS svakako može da ponudi, a to su, prvenstveno, rafting, planinarenje, pješačenje, flaj-fišing, foto i džip safari. Izgradnju novih smještajnih kapaciteta, dodaje Skenderija, trebalo bi da ubrza najavljeno održavanje velikih sportskih takmičenja u RS, prvenstveno na vodi, koja znače dolazak velikog broja sportista, ali i navijača.
Ipak, entuzijastima, kojima potraga za krevetima u RS ne smeta mnogo, pored planinskog turizma, privlačan je i kulturni.
– Za taj vid turizma postoji sve veća potražnja. Kada je u pitanju posjećenost, nenadmašan je naš najjužniji grad, Trebinje. Zapažen broj dolazaka većim gradovima regiona u RS rezultat je posjeta političko-diplomatske prirode – kaže Skenderija.
Ipak, prirodne ljepote Srpske glavni su razlog dolazaka turista, kaže ona, pa čak i onih iz dalekih zemalja, poput Australije ili SAD. Kada su u pitanju stranci, najviše ih je iz okruženja, a slijede Italijani, Austrijanci, Nijemci i Englezi.
– Na povećanje broja stranih turista utiče i ponuda lovno-ribolovnog turizma, koji posljednjih godina uzima sve veći zamah. Posebno ističemo razvoj flaj-fišinga ili sportskog ribolova, koji je u potpunosti razvijen na rijekama Plivi i Ribniku. Vode ovih rijeka spadaju u vode prve klase – kaže Skenderija, te dodaje da Srpska ima i mnoge druge džokere u rukavu, poput prašume Perućice, najveće u Evropi, s brojnim endemskim vrstama. Tu je i rijeka Tara, koja je svrstana na popis prirodne baštine UNESKO, a koju karakteriše najdublji kanjon u Evropi i koja privlači veliki broj turista, zaljubljenika u prirodu i sportove na vodi, rafting i splavarenje.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.