ANKARA, Turska je morala da pristane na veću kamatu na zaduživanje na prvoj aukciji državnih hartija od vrijednosti od početka antivladinih protesta prije dvije sedmice.
Ministarstvo finansija prodalo je obveznice u vrijednosti od 394,1 miliona dolara po kamati od 6,76 odsto, što je znatno više od 5,07 odsto na aukciji za iste obveznice održanoj 21. maja.
Nove prodate hartije od vrijednosti prispijevaju za naplatu u avgustu 2014. godine, prenijela je agencija Blumberg.
“To znači da treba zaboraviti kamatu od 5,07 odsto na neko vrijeme. Mi ćemo uračunati politički rizik čak i ako tenzije budu ublažene u nekom periodu. Ako tenzije potraju, Turska će pozajmljivati novac po još većim kamatama”, izjavio je Burak Džentindžeker, finansijski menadžer iz Istanbula.
Tursko Ministarstvo finansija sljedeće sedmice će prodati obveznice sa rokom naplate za dvije, pet i deset godina.
Istovremeno, turska lira je oslabila za 0,6 odsto prema dolaru, čime je pad nacionalne valute u posljednjih mjesec dana povećan na 2,3 odsto. Trenutno se za jedan dolar dobija 1,89 lira.
“Investitori ne vole političke probleme, a jasno je da još ništa nije riješeno, naročito od kada nema realne komunikacije između suprotstavljenih strana. Oni će se više držati po strani dok situacija ne postane jasnija”, izjavila je Helena Klijsters iz kompanije “Deksija aset menadžment” iz Brisela.
Turska centralna banka juče je zadržala osnovnu kamatnu stopu na neizmijenjenom nivou prvi put od avgusta prošle godine i ukazala na “zdrav” oporavak domaće potražnje. U isto vrijeme, turski izvoz trpi posljedice globalnog ekonomskog usporenja.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Nešto mi je ovaj scenario poznat,plus,minus u nijansama,….bila jednom jedna zemlja zvala se JUGOSLAVIJA,