Rata vozi najbrže

BEOGRAD, Da postoji ispit, recimo na Harvardu, na kojem bi bilo postavljeno pitanje “tržište Srbije”, teško da bi ga i najperspektivniji student položio. Jer, u Srbij, čini se, vladaju sasvim neki drugi “ekonomski zakoni”.
Dok svi u Evropi bilježe pad prodaje automobila, na srpskom tržištu nije tako – u martu je prodato 4.950 vozila (prošle godine u istom mjesecu 2.800), a u avgustu, tradicionalno slabom mjesecu za prodaju automobila – 2.850!
I nije to rezultat pripomaganja “Fijata” iz Kragujevca. Prošle godine u avgustu prodato je 1.990 “punta”, ove 780. A direktni konkurenti “Fijata” u ovom segmentu, pa čak i u klasi iznad, prodali su više od 1.550 automobila. “Punto”, trenutno na popustu za još 500 evra, nije, dakle, “lokomotiva” srpskog tržišta.
Uvoznici automobila su smanjili marže, sačinili povoljnije aranžmane sa lizing kućama i bankama, pa su, iako opterećeni carinom od 10 odsto (za evropska vozila, a za ostala 12,5) i velikim porezima, automobili naprasno pojeftinili za nekoliko hiljada evra.
Tako dolazimo do još jednog apsurda. Isplativije je kupiti novi automobil nego polovni.
Računica je jasna. Da biste kupili, recimo, automobil star četiri godine (njemačka istraživanja pokazuju da posle četvrte godine i pređenih 120.000-150.000 kilometara drastično rastu troškovi održavanja) za vozilo “B” segmenta, koje je i nosilac srpskog tržišta, potrebno je minimalno pet-šest hiljada evra.
Novo vozilo možete kupiti za samo 1.000 do 1.500 evra keša, a ostatak plaćate na rate sa relativno niskim kamatama. Pri tom su skoro svi uvoznici, od “sitroena” do “forda”, “renoa”, “pežoa” ili “hjundaija” ponudili i kreditne aranžmane kod kojih niste u obavezi da plaćate kasko!
Za primer ćemo uzeti model “sitreon C4” sa motorom 1,4 litra, koji se nudi sa izuzetno bogatim paketom opreme za 10.880 evra. Da biste odvezli vozilo iz salona potrebno vam je 1.088 evra za učešće, a prodavci će vam odraditi kompletnu papirologiju, nemate obavezno kasko osiguranje, nisu vam potrebni žiranti, a rata vam je, na šest godina, 157 evra!
“Sitroen C4”, sa istim motorom, i sa dosta lošijim paketom opreme, star četiri godine, vlasnici na auto-pijacama u Srbiji traže oko 8.000 evra. Na njemačkom automobile.de sajtu slično vozilo, i to bolje opremljeno, staro dvije godine (iz juna), koje je prevalilo 43.500 kilometara, košta 10.990 evra.
Još drastičniji je slučaj kod “punta”. Cijene polovnjaka kreću se oko 5.000 evra (godišta 2005-2006), a kragujevački, na kredit, dobijate za stotinak evra mjesečno. Logika “koliko to izađe na kraju kredita” nije ispravna. Jer, starije vozilo više troši, troškovi održavanja su znatno veći, a o bezbijednosti i da ne govorimo.
Kad se svede račun, svakako je bolje kupiti novo vozilo. Doduše, kazaćete vi, a mi se potpuno slažemo, teško je to sa prosječnom platom od 330 evra. Pa ipak, nisu ni stranci, a ni vanzemaljci, kupili u prvih osam mjeseci ove godine u Srbiji više od 27.000 novih automobila.
ZARADITE KUPUJUĆI
Sve više građana prave i sljedeću računicu. Umesto da iskeširaju, na primer, 10.000 evra za vozilo, plate samo učešće (a neka vozila se prodaju i bez učešća), a ostatak oroče. U Alfa banci na mjesec dana (kamata 5,5 odsto na godišnjem nivou) za 9.000 evra dobijete 41,25 evra, pa ako to primenite na, recimo, “sitroen C4”, rata vam je za toliko manja od 157 evra. Pri tom, svi proizvođači daju punu fabričku garanciju na 100.000 km, na tri, pet ili čak na sedam godina.

Pročitaj više:  Vojvodina na privremenom budžetu

AUTO-PIJACE
Promet na placevima polovnih vozila, vozilima vraćenim sa lizinga, ali i na najvećoj auto-pijaci u Bubanj potoku, daleko je od “zlatnih vremena” . – Uglavnom se prodaju jeftinija vozila. Ona skuplja su, po pravilu, predmet zamjene, doplate i sličnih aranžmana – kaže upravnik auto-pijace u Bubanj potoku Radoslav Stepanović. I na placevima polovnih vozila je slaba prodaja uslovila pad cijena. Cjenjkanjem je moguće sniziti cijenu i za hiljadu evra. Novosti

Comments

Jedan komentar na na “Rata vozi najbrže”

  1. Luka Avatar
    Luka

    Na žačost kod nas ce se još dugo prodavati polovna auta jer je to izgleda stvar folklora. Traganje, cjenjkanje, zagledanje lima, mjerenje kompresije isl. je veci ”štmek” nego kupiti novo. Mislim da bar 80% građana nikad nije osjetilo miris novog auta a da ne pricam o necemu drugom.

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

More posts