BANJALUKA – Ratari širom RS koji su u proljetnoj sjetvi svoje oranice zasijali kukuruzom našli su se “u neobranom grožđu” jer je on daleko bolje rodio nego što se očekivalo, a Direkcija za robne rezerve RS još se ne oglašava o njegovom otkupu.
Ovo je juče izjavio Vladimir Usorac, predsjednik Udruženja poljoprivrednih proizvođača – stočara RS, koji je kazao da ratari, iako žele da zadrže kukuruz za sebe, ne mogu to učiniti jer nemaju tolike skladišne kapacitete.
“Prošle godine u martu cijena kukuruza je bila 0,70 KM i osjećala se njegova potpuna nestašica, čak je za potrebe robnih rezervi on uvezen iz Srbije. Na ratare se vršio pritisak da se u proljetnoj sjetvi zasije što više oranica, što smo mi i učinili i sada nemamo pojma, evo prvi ja, pa onda i svi ostali ratari – šta da radimo sa tolikim kukuruzom”, kazao je Usorac.
On je istakao da kukuruz trenutno otkupljuju samo rijetki mlinari i to po veoma niskim cijenama.
“Cijena kukuruza se kreće od 0,25 pa do u najboljem slučaju 0,36 KM, što je u odnosu na cijenu prije samo pola godine stvarno malo”, kazao je Usorac.
On je dodao da su ratari uoči berbe koja je već u punom jeku dobili obećanje od Milorada Dodika, premijera RS, da će za potrebe robnih rezervi biti otkupljeno oko 30.000 tona kukuruza, te da je prijedlog otkupa trebalo da napravi Direkcija za robne rezerve koja to nije učinila.
“Direkcija već mjesec dana zateže sa odgovorom”, kazao je Usorac.
Prema njegovim riječima, ratari su konsultujući se sa poljoprivrednim stručnjacima došli do zaključka da bi najpovoljnija otkupna cijena bila 0,45 KM.
Jelica Radičić, stručni saradnik za poljoprivredu u Skupštini opštine Bijeljina, kazala je da je na području Semberije berba kukuruza u punom jeku, te da je do sada obrano više od 50 odsto kukuruza zasijanog na oko 26.000 hektara.
“Poljoprivrednici su nezadovoljni otkupnom cijenom jer je veoma niska, kao nikad dosad, i uglavnom svoj proizvod seljaci skladište i čekaju neku povoljniju cijenu. Kukuruz je vlažan i dok se odbije vlaga za kilogram dobijaju 20 feninga, što je vrlo nepovoljna cijena”, kazala je Radičićeva.
U “Žitoprometu”, najvećem bijeljinskom otkupljivaču, potvrdili su da su nakon otkupa pšenice nastavili otkup kukuruza i to po cijeni od 30 feninga po kilogramu, ali za prirodno suvo zrno, i ova cijena važi samo za domaćeg proizvođača.
Radovan Samardžija, direktor Direkcije za robne rezerve RS, rekao je da Direkcija nikada sama ne donosi odluke, već radi po odluci Vlade RS.
“Mi ne možemo otkupljivati ništa za što Vlada nije donijela odluku”, kazao je Samardžija.
On je napomenuo da je Direkcija već obišla teren i pogledala skladišta, te utvrdila kolike kapacitete ona imaju. Nezavisne N.