SARAJEVO, Delegacija Svjetske banke i potpredsjednik Federacije BiH Mirsad Kebo zaključili su danas da domaće vlasti na sve načine treba da ubrzaju proces ratifikacije potpisanih sporazuma o dobijanju kredita s ciljem što bržeg mobilisanja tih sredstava.
Šef Kancelarije Svjetske banke u BiH Marko Mantovaneli, koji je predvodi delegaciju, na današnjem sastanku informisao je Kebu o dosadašnjim aktivnostima ove kancelarije, sa posebnim osvrtom na strategiju pomoći za period 2011-2014. godina.
Tokom susreta istaknut je kontinuitet u odnosu prema BiH Međunarodne asocijacije za razvoj IDA koja djeluje u okviru Svjetske banke, saopšteno je iz kabineta potpredsjednika FBiH. Ocijenjeno je da je za BiH dobro što IDA plasira beskamatne kredite i da ovu posebnu pogodnost treba iskoristiti.
Sagovornici su konstatovali da je u narednom periodu neophodno intenzivirati saradnju Kancelarije Svjetske banke sa institucijama vlasti u BiH, a posebno je naglašena potreba još bolje razmjene informacija o realizaciji aktivnosti i projekata.
Mantovaneli je iznio zapažanja Svjetske banke da polako raste rejting kompanija iz BiH, napominjući da sve više projekata, koje Svjetska banka finansira u BiH, dobijaju domaće firme.
Kebo je rekao da bi, u okviru postojećih zakonskih rješenja i važećih međunarodnih propisa i procedura, trebalo iznaći specifična rješenja kojima bi bio omogućen još veći angažman domaćih kompanija u realizaciji projekata Svjetske banke.
Prema njegovim riječima, na taj način bila bi povećana njihova konkurentnost, a samim tim i ukupan privredni razvoj, kako Federacije BiH, tako i čitave BiH.
Potpredsjednik FBiH pozdravio je odluku Svjetske banke o transparentnosti i dostupnosti svih dokumenata i procedura i dodao da je to najbolji način da se izbjegnu eventualne zloupotrebe kreditnih sredstava.
Na sastanku je bilo riječi i o zajedničkim vidovima pomoći i učešća Kancelarije Svjetske banke u saniranju šteta izazvanih nedavnim poplavama u BiH.
Kebo je posebno zahvalio Svjetskoj banci na dosadašnjoj podršci, naglašavajući da 1,4 milijarde dolara uloženih u projekte u BiH predstavlja najveći iznos koji je dobila jedna postkonfliktna zemlja.