BANJALUKA, Tročasovni sastanak predstavnika Vlade Republike Srpske (RS), Saveza sindikata i Unije poslodavaca o rješavanju problema radnika rezultirao je samo jednim dogovorom – da će se razgovori nastaviti u petak, 5. februara.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Rade Ristović rekao je da je ovo ministarstvo uvijek spremno za razgovore, socijalni dijalog i pronalaženje najboljih rješenja.
“Poslodavci su ponudili šest, a sindikat osam prijedloga, koji imaju dodirnih tačaka. Nadamo se da ćemo iz ovog izaći sa značajnim rješenjima, a to je potpisivanje opšteg kolektivnog ugovora”, rekao je Ristović novinarima u Banjaluci.
On je naveo da je bitno rješavanje pitanja toplog obroka, regresa, nadoknade rada subotom i druga pitanja.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca Ranko Milić rekao je da je za petak zakazan novi sastanak i da će se vidjeti kakvi će biti rezultati.
“Na današnjem sastanku bilo je riječi o problemima kolektivnog ugovora, privrednog ambijenta i ostalim pitanjima koja se tiču ove problematike”, rekao je Milić i dodao da su poslodavci ponudili “neke principe na kojima treba da počiva neka priča”.
Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić istakla je da se učesnici sastanka nisu ni oko čega dogovorili i da je i dalje na snazi zaključak o organizovanju generanog štrajka.
Ona je navela da su predstavnici Unije udruženja poslodavaca došli potpuno nespremni, te da ono što nazivaju platformom predstavlja isječke iz novina o tome šta je sindikat rekao kakav je položaj radnika u RS.
“Nijednog konkretnog stava Unije udruženja poslodavaca nije bilo u vezi s tim šta bi trebalo ili bi se moglo uraditi da ne dođe do štrajka”, naglasila je Mišićeva, dodavši da ni predstavnici Vlade RS “ništa posebno nisu ponudili ni rekli”.
Prema njenim riječima, pojedini poslodavci misle da bi prava radnika u RS trebalo smanjiti, jer oni ne mogu izdržati da plaćaju radnike kao do sada.
“Plaćaju ih tako da u nekim preduzećima nema plate ni po nekoliko mjeseci ili godinu dana, nemaju ovjerene knjižice, a Vlada RS izdvaja velike pare iz budžeta za povezivanje radnog staža. Više od 114 miliona KM je potrošeno za to, a oni koji su preduzeća doveli do propasti pojavili su se kasnije kao vlasnici i novokomponovani biznismeni”, naglasila je Mišićeva. Srna