BANJALUKA, Zaposleni na istim radnim mjestima u različitim institucijama BiH imali su nejednaka primanja, što je suprotno principu ista plata za isti ili sličan posao, koji je propisan Zakonom o platama i naknadama u ovim institucijama.
U izvještaju o radu Komisije za plate i naknade u institucijama BiH za prošlu godinu koji je na posljednjoj sjednici usvojio Savjet ministara BiH navedeno je da su institucije BiH radna mjesta na kojima se obavljaju isti ili slični poslovi razvrstavale u različite platne razrede. Time su direktno kršili Zakon o platama i naknadama u institucijama.
Primjene odredaba metodologije za razvrstavanje radnih mjesta srednje stručne spreme u platne razrede nadležna komisija je analizirala, između ostalog, na zahtjev Samostalnog strukovnog sindikata državnih i policijskih službenika i zaposlenih u institucijama, sudskoj vlasti i javnim ustanovama BiH.
– Institucije, prilikom razvrstavanja radnih mjesta u platne razrede, nisu na jedinstven način vrednovale kriterijume koji su utvrđeni članovima zakona o platama i naknadama – navodi se u izvještaju komisije.
Ističe se da su pojedine institucije pokrenule procedure za izmjene pravilnika o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta da bi se utvrdili novi, posebni uslovi za radna mjesta srednje stručne spreme, a to se prije svega odnosi na promjenu potrebnog radnog iskustva.
Član Komisije za finansije i budžet Predstavničkog doma Parlamenta BiH Boško Tomić smatra da bi institucije BiH trebalo da budu za primjer kada se radi o sistematizaciji radnih mjesta, što nije slučaj. Tomić je ocijenio da primanja za iste ili slične poslove moraju biti usklađena.
– Neprihvatljivo je da su za srednju stručnu spremu tolike razlike u platama od institucije do institucije. Nije u redu, na primjer, da vozači u dvije institucije obavljaju iste poslove, a imaju različita primanja – rekao je Tomić.
Prema njegovom mišljenju, važno je da za isti rad primanja bar približno budu usklađena, jer bi se time ostvarile i određene uštede po ovim stavkama.
Budžetska izdvajanja za plate zaposlenih u institucijama BiH u posljednjih pet godina uvećana su za skoro 200 miliona maraka.
Iz pregleda isplaćenih bruto plata zaposlenima u institucijama BiH u periodu od 2006. do 2010. godine vidljivo je da su izdvajanja za ove namjene uvećavana iz godine u godinu, a kod pojedinih institucija čak i za četiri puta.
Institucije na nivou BiH za bruto plate i naknade zaposlenih potrošile su lani više od pola milijarde maraka, dok je 2006. godine za ove namjene otišlo 338 miliona maraka.
Sjednice
Komisiju za plate i naknade u institucijama BiH čini sedam članova, koje imenuje Savjet ministara BiH na prijedlog Reprezentativnog sindikata zaposlenih u ovim institucijama.
Komisija je lani održala ukupno deset sjednica, a polovina ih je bila posvećena utvrđivanju konačne verzije prijedloga o izmjenama i dopunama metodologije za razvrstavanje radnih mjesta srednje stručne spreme u platne razrede, prenose agencije.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Ovo, nema vezea ni sa čim, kada je ovoliki nepotreban broj raznoraznih Agencija, onnda je bespotrebno o ovome raspravljati.Mnoga radna mjesta u državnim i entitetskim mjestima su izmišljana samo da bi se udomili pojedinci, prvenstveno partijski članovi, onda ne čudi što su plate različite. Zavisi koje koga gdje postavio. Ukinite sve Agencije i mnoga druga radna mjesta, štedite na svakom koraku, suzbite korupciju i stvarajte državu, a ne administrativni konglomerat, koji treba da plati radnik. subota je na nedelju za odmor, ovo će mi biti noćna moram o glupostima u ovoj državi.