BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske (RS) razmatrala je danas Energetski bilans za 2011. godinu, kojim je planirano da se na pragu elektrana u RS u ovoj godini ukupno proizvede 5 396 gigavat-časova električne energije.
Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da je plan proizvodnje električne energije u 2011. godini manji za 12,65 odsto u odnosu na ostvarenu proizvodnju u prošloj godini.
Kovačević je naveo da planirana proizvodnja električne energije na pragu hidroelektrana iznosi 2 252 gigavat- časova i za 31,47 odsto je manja u odnosu na ostvarenu u 2010. godini, dok planirana proizvodnja električne energije na pragu termoelektrana u 2011. godini iznosi 3 096 gigavat-časova.
Prema njegovim riječima, u Termoelektrani “Gacko” planirana je proizvodnja na pragu od 1 508 gigavat-časova, a u Termoelektrani “Ugljevik” 1 588 gigavat-časova električne energije.
Elektroenergetskim bilansom za 2011. godinu planiran je bilansni višak električne energije od 1 293 gigavat- časova.
Kovačević je rekao da je planirana proizvodnja uglja u 2011. godini 735 000 tona, dok je predviđen uvoz oko 1,397 miliona tona sirove nafte, što je za 28,5 odsto više u odnosu na količine uvezene u 2010. godini.
“U ovoj godini planiran je nastavak aktivnosti na rekonstrukciji i modernizaciji postojenja u Rafineriji nafte Brod, koja radi u kontinuitetu i dnevno prerađuje oko 4 125 tona sirove nafte”, istakao je Kovačević.
On je rekao da predviđena proizvodnja derivata nafte u Rafineriji nafte Brod u 2011. godini iznosi 1 256 423 tona, dok predviđeni plasman na teritoriji Srpske iznosi oko 478,4 hiljade tona derivata nafte, a na tržište Federacije BiH oko 374,1 hiljada tona.
On je naveo da će se obim prerade u Rafineriji ulja Modriča u 2011. godini povećati za oko 51 odsto u odnosu na prošlu godinu, a oko 90 odsto sirovine biće obezbjeđeno iz domaće proizvodnje i oko 10 odsto iz uvoza.
Planirani uvoz prirodnog gasa za 2011. godinu iznosi od 37,19 miliona kubnih metara, a proizvodnja ogrevnog drveta oko 822 500 kubnih metara.
Poslanik SNSD-a Radovan Vuković smatra da je riječ o kvalitetnom materijalu, ali da više zanimaju informacije u vezi sa najavljenim projektom izgradnje Hidroelektrane (HE) “Dabar” i sjedištem budućeg preduzeća u opštini Bileća.
Poslanik SNSD-a Đorđe Kojić smatra da je Elektroenergetski bilans važan dokument, ali je pitao istovremeno predstavnike resornog ministarstva da li Vlada RS planira davanje podsticaja za proizvodnju električne energije u mini HE i proizvodnje sunčeve energije.
Resorni ministar Željko Kovačević je rekao da će pitanje podsticaja proizvodnje električne energije mini HE biti regulisano pravilnikom, ističući da će početkom maja tim stručnjaka iz Japana iz kompanije “Tošiba” boraviti u Banjaluci kako bi ispitali mogućnost ulaganja u objekte za proizvodnju solarne energije.
Poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da je poseban problem Elektroprivrede RS sistemska korupcija i neefikasnost.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
Bilans ima i drugu stranu, a zove se potrošnja. O tome ni riječi.