BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske /RS/ razmatrala je danas Nacrt zakona o penzionom i invalidskom osiguranju, kojim se propisuje da je uslov za starosnu penziju 65 godina života.
Ministar rada i boračko – invalidske zaštite RS Petar Đokić istakao je da je najniža granica sa kojom se može ući u ostvarivanje prava na penziju, uz prethodni uslov, 15 godina staža osiguranja.
“Jedan od važnih uslova za sticanje prava na penziju ostvaruje se sa 40 godina staža osiguranja za muškarce, a za žene sa 35 godina staža osiguranja”, rekao je Đokić.
On je naglasio da Nacrt zakona predviđa uvođenje bod-sistema umjesto koeficijenta valorizacije koji postoji sada i na osnovu kojeg se vršio obračun penzija.
Prema njegovim riječima, pooštreni su uslovi za porodične penzije kada je riječ o godinama života – uvedeno je usklađivanje opšteg boda prema rastu plata, a uvodi se usklađivanje penzija prema polovini zbira stope rasta plata i stope inflacije.
Poslanik SNSD-a Snježana Jokić istakla je da važeći Zakon o penzionom i invalidskom osiguranja ima dosta nedostataka, te da su ponuđena zakonska rješenja dobra.
“Nacrt zakona o penzionom i invalidskom osiguranju riješio je neke probleme na veoma kvalitetan i pozitivan način, među kojima je i starosna penzija”, rekla je Jokić.
Poslanik PDP-a u Narodnoj skupštini RS Branislav Borenović ocijenio je da će primjenom predloženih zakonskih rješenja biti pogoršan standard penzionera u RS.
“I sada naši penzioneri imaju najlošiji standard u regionu i ova zakonska rješenja ne idu u njihovu korist. Potrebno je iz procedure povući navedeni Nacrt zakona, jer se njime uzima veliki dio novca iz penzionerske kase”, rekao je Borenović tokom rasprave o Nacrtu zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju.
Poslanik SDS-a Tomica Stojanović rekao je da nema svrhe pričati o lošim zakonskim rješenjima koja dugoročno ne mogu riješiti probleme penzionerske populacije.
“Umjesto da se pomogne penzionerskoj populaciji u RS na ovakav način im se oduzima dio primanja i standard im se dodatno urušava. Pitanje je za koga su dobra ovakva zakonska rješenja koja dugoročno neće imati nikakvog efekta”, dodao je Stojanović.