BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je danas Prijedlog Strategije razvoja Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske u periodu od 2014. do 2020.godine, čiji je glavni cilj povećanje kvaliteta zakonom propisane revizije u Srpskoj.
Glavni revizor Republike Srpske Duško Šnjegota rekao je da su Akcionim planom razvoja Glavne službe za reviziju tokom 2014.godine, koji je sastavni dio ovog dokumenta, projektovane 42 aktivnosti koje bi trebalo provesti u funkciji razvoja Glavne službe za reviziju javnog sektora Srpske.
“Riječ je o potpuno realnoj projekciji onoga što Glavna služba za reviziju može da uradi u narednoj godini”, istakao je Šnjegota.
Šnjegota je rekao da je odjeljak, koji se odnosi na osnovne vrijednosti, načela i principe zakonom propisane revizije dopunjen principom standardizovanosti u pristupu reviziji.
“Ovaj princip treba posmatrati u kontekstu potrebe da se cjelokupan proces revizije od faze planiranja do faze izvještavanja provodi na način koji je u najvećoj mogućoj mjeri ujednačen u odnosu na različite subjekte revizije, kako bi se izbjegla bilo kakva subjektivnost i paušalno ocjenjivanje bilo koga ko je predmet revizije”, pojasnio je Šnjegota.
On je rekao da je u okviru strateškog cilja, koji se odnosi na metodološke osnove i kvaliteta finansijske revizije jedna od aktivnosti usmjerena ka internim obukama revizora koji su zaposleni u Glavnoj službi za reviziju za primjenu novih i izmijenjenih ISSA standarda i smjernica za finansijsku reviziju i kontrolu kvaliteta.
Šnjegota je rekao da je predviđeno da se strateški cilj partnerske saradnje u odnosu na domaće okruženje realizuje kroz uspostavljanje javnog registra revizorskih preporuka, podsticanje prakse partnerskog odnosa sa okruženjem, te unapređenje saradnje sa pravosudnim institucijama.
“Ova strategija predstavlja ključni dokument kojim su utvrđeni vizija, misija, osnovne vrijednosti, načela, principi, te strateški i operativni ciljevi i aktivnostI“, navodi se u obrazloženju ovog dokumenta.
Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija smatra da revizorski izvještaji moraju biti kraći i sažetiji u vezi s tim da li ima ili nema kršenja propisa.
“Nije dobro što Glavna služba za reviziju nikada nije željela da razgovara sa institucijama Srpske kako da se neki problem riješi”, istakao je Tegeltija.
Poslanik SNSD-a Dušica Savić smatra da je od velike važnosti usvojiti ovu strategiju, ocjenjujući da su veoma dobre aktivnosti Glavne službe za reviziju koje se odnose na reviziju učinka.
“Takvom vrstom revizije dobijaju se odlični podaci koji mogu biti od koristi prilikom izrade određenih planova”, istakla je Savićeva.
Poslanik Demokratskog narodnog saveza /DNS/ Spomenka Stevanović smatra neprihvatljivim da odgovorna lica u javnim institucijama koje dobiju negativne revizorske ne snose nikakve sankcije, odnosno nema ostavki, smjena ili procesuiranja.
Poslanik PDP-a Velimir Sakan smatra da je predložena strategija dobar dokument, jer se prvi put u parlamentu Srpske razmatra strategija za čiju izradu nisu uložena velika finansijska sredstva.
Poslanik SDS-a Nenad Stevandić smatra da je ova strategija neophodna da bi se Glavna služba za reviziju razvijala u dobrom pravcu.
“Kada Revizorska služba utvrdi da je nešto urađeno protivzakonito, MUP Srpske i Tužilaštvo su prve institucije koje treba da utvrde štetu nastalu po Republiku Srpsku“, istakao je Stevandić.
Poslanik Narodnog demokratskog pokreta /NDP/ Dragan Čavić podsjetio je da je revizija ključna za uvođenje reda u oblasti javnih finansija, istakavši da je neophodno izdvojiti više novca kako bi Glavna služba za reviziju bila kadrovski ojačana i efikasnija. Srna
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu info@capital.ba
„Nije dobro što Glavna služba za reviziju nikada nije željela da razgovara sa institucijama Srpske kako da se neki problem riješi“, istakao je Tegeltija….Ovo je nečuveno. Pa ko je to pitao Čeku :a, boga ti, kako bimo mi ovo riješili?