BANJALUKA, Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Prijedlog budžeta Regulatorne komisije za energetiku Srpske za 2014. godinu, koji je planiran u ukupnom iznosu od 2.409.000 KM i veći je od budžeta 2013. godine za 4,13 odsto.
Predsjednik Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske Milenko Čokorilo rekao je u parlamentu Srpske da ovaj budžet sadrži sintetički i analitički prikaz prihoda i rashoda i uporedni prikaz ovih finansijskih pokazatelja iz usvojenog budžeta za 2013. godinu.
Čokorilo je rekao da 99,65 odsto prihoda u budžetu Regulatorne komisije čine prihodi regulatornih naknada od korisnika dozvola koji obavljaju jednu ili više energetskih djelatnosti, dok prihodi od jednokratnih regulatornih naknada i ostali iznose 0,35 odsto.
On je naveo da su rashodi planirani u istom iznosu kao i prihodi, dok su troškovi materijala, goriva, energije, grijanja planirani u iznosu koji je za 3,75 odsto manji od ovih troškova u budžetu za 2013. godinu.
Čokorilo je istakao da su planirani troškovi zarada, naknada i ostalih ličnih primanja veći za 5,96 odsto u odnosu na budžet za ovu godinu.
On je naveo da je u 2014. godini Regulatorna komisija za energetiku planirala donošenje i odobravanje pravila i propisa, uključujući izmjene i dopune postojećih, izdavanja dozvola za obavljanje energetskih djelatnosti, izdavanje energetskih dozvola, provođenje tarifnih postupaka za odobravanje tarifa i cijena električne energije i prirodnog gasa.
Tokom skupštinske rasprave, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Igor Radojičić, replicirajući poslanicima PDP-a, optužio je PDP da je u februaru 2003. godine predložio akcioni plan privatizacije “Elektroprivrede Srpske”, prema kojem su do 2006. godine trebale da budu prodate sve termo i hidroelektrane u Srpskoj.
“Plan privatizacije ‘Elektroprivrede Republike Srpske’ koji je pripremljen u prvoj, a verifikovan i predložen u drugoj Vladi PDP-a, pet puta je ulazio u Narodnu skupštinu Srpske na sve moguće načine, uključujući i na potpise narodnih poslanika, a nije prošao zahvaljujući velikom otporu tadašnje opozicije i dijela SDS-a”, istakao je Radojičić.
Radojičić je zaključio da bi “Elektroprivreda Srpske”, da je taj plan prošao, do 2006. godine “sa brigom PDP-a za nacionalne resurse” bila prodata stranim privatnim kompanijama.
Poslanik PDP-a Velimir Sakan je, replicirajući Radojičiću, rekao da s obzirom na tadašnji sastav Vlade Republike Srpske, PDP koji je učestvovao u vlasti po broju ministara nije imao kapacitet da izglasa odluku o prodaji “Elektroprivrede Srpske”.
“PDP nije mogao tako nešto da uradi, jer je dobro poznato ko je tada imao većinu ministara u Vladi Republike Srpske, a i resorni ministar iz obje vlade nije bio iz PDP-a”, istakao je Sakan. Srna