BEOGRAD, Ukoliko poželite da se razvedete, stavite tačku na zajednički život, i dobijete pismenu potvrdu da ste ponovo solo, to će vas koštati 6.000 dinara. Toliko, naime, košta sudska taksa za razvod braka u Srbiji.
Ovo je tek jedna stavka iz niza koje građani moraju da plate državi kako bi dobili protivuslugu. Prošle godine, u budžet Ministartva pravde slilo se oko šest milijardi dinara od sudskih taksa, što čini oko 60 odsto finansija za rad sudstva.
– Visinu taksa propisao je Zakon o sudskim taksama – objašnjava „Novostima“ sudija Snežana Ivković, portparol Prvog osnovnog suda. – Stranke mogu da se pozovu na tzv. siromaško pravo i da budu oslobođene troškova vještačenja, prevoza, uviđaja… Potrebno je da nemaju imovinu i da prilože dokaz da nemaju primanja ili da su im ona mala, imajući u vidu broj članova domaćinstva sa kojima žive. U takvim slučajevima oni se oslobađaju taksa.
Sudija Ivković kaže da se u praksi događa da jedan od već bivših supružnika plati svih 6.000 dinara jer drugi ne želi da plati ili je, recimo, ostao bez posla.
Kada je riječ o ostavinskom postupku, situacija je drugačija.
– U tom postupku sudija prije svega vodi računa o vrijednosti imovine – kaže Ivković. – Taksa se određuje na kraju postupka, a najveća koja može da se odredi je 70.000 dinara.
Na šalterima u sudovima kažu da su ovjere kod njih daleko jeftinije od onih koje traže opštine. Čak i po nekoliko puta. Iznosi su zbog inflacije porasli prije dvije godine, tako da se građani danas razvode i dijele imovinu po starim cijenama. Kada će to raditi po novim, ne zna se.
Šteta je, samo, što sudovi ne mogu i da vjenčavaju.
Ovjera ugovora
Znatan dio novca prikupi se i od ovjera, ali je ovdje veliki i raspon „cijena“. Sve zavisi od vrijednosti ugovora koji se ovjerava. Tako, recimo, za sve ugovore koji vrijede do 100.000 dinara plaća se taksa od 2.050 dinara. Najveće takse koje moraju da se uplate iznose nešto preko 39.000 dinara – toliko košta ovjera ugovora koji je „težak“ preko deset i po miliona dinara. Novosti