SARAJEVO – Premijer FBiH Nedžad Branković potvrdio je kako podržava inicijativu da 500 miliona KM, koje javna preduzeća iz FBiH drže oročena kod komercijalnih banaka, bude prebačeno Razvojnoj banci FBiH.
“To je opcija o kojoj razmišljamo”, rekao je Branković.
U Razvojnoj banci (RB) FBiH, koja s kamatom od četiri odsto i određenim grejs periodom daje kredite za poticaje u privredi i poljoprivredi, ne kriju da su zainteresovani za depozite javnih preduzeća.
“Javna preduzeća višak svog novca drže oročen kod komercijalnih banaka i na taj način finansiraju njihove projekte, a vlasnik tog novca je država. Treba pomagati komercijalne banke, ali država treba imati koristi od svog novca. Te depozite ne treba odmah povlačiti, ali o tome treba razmisliti kada istekne rok na koji su oročeni”, kaže direktor RB FBiH Ramiz Džaferović i pojašnjava da banke mogu “posuditi” osam puta više novca od onog kojim raspolažu. Inače, RB FBiH sada raspolaže vlastitim novcem i grant linijama ministarstava u Vladi FBiH.
Kako javna preduzeća moraju raspisati tender za odabir najpovoljnije banke za oročavanje novca, Džaferović smatra da bi institucije vlasti trebalo da donesu odluku kojom obećana kamata ne bi smjela biti veća od pet odsto za krajnjeg korisnika.
“S tom kamatom bismo i mi dobili šansu na tim tenderima, a garancije za depozite bi bila obavezna rezerva koju držimo kod Centralne banke BiH”, kaže Džaferović.
Ministar finansija FBiH Vjekoslav Bevanda, pak, smatra da ovo nije dobra ideja.
“To bi bilo pogubno po komercijalne banke”, kaže Bevanda.
Direktor “Elektroprivrede BiH” Amer Jerlagić smatra da treba voditi računa o rizicima koji su povezani sa držanjem novca u jednoj banci.
“Najveći iznos koji mi imamo kod jedne banke je 31 posto oročenih sredstava. Mislim da neko u okviru inicijative Razvojne banke treba dobro ocijeniti šta bi to značilo sa disperzije rizika”, kaže Jerlagić.
U Udruženju banaka BiH tvrde da banke nemaju mnogo oročenog novca državnih preduzeća.
“Vlasnik novca ima pravo da raspolaže svojim novcem i ako ga drži u banci vjerovatno ima neku korist od toga. No, banke taj novac ne mogu investirati jer on mora biti operativan, a tu su i pravila Agencije za bankarstvo FBiH, koje ograničavaju raspolaganje povjerenim novcem”, kaže Mijo Mišić, generalni sekretar Udruženja banaka BiH.
Bevanda: Banke ne poštuju kodeks
Komercijalne banke javnim preduzećima daju visoku kamatu na oročena sredstva i na taj način podižu kamatu za kredite za građane i privredu, kaže Bevanda.
“Bankari imaju kodeks koji kaže da nema nelojalne konkurencije, ali ga banke ne poštuju i mi smo prošle sedmice na sastanku s bankarima tražili da poštuju taj dokument”, kaže Bevanda. U Udruženju banaka BiH kažu da javna preduzeća traže visoku kamatu.
“Javna preduzeća oročavanje novca uslovljavaju visokom kamatom, a banke se zbog jake konkurencije natječu u tom segmentu”, kaže Mišić. Nezavisne N.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.