BIJELJINA, Republika Srpska /RS/ u prošloj godini ostvarila je uvoz iz Srbije vrijedan 560 miliona evra, a izvezla je u Srbiju robu u vrijednosti od 190 miliona evra.
Na nivou BiH ostvaren je ukupan izvoz u Srbiju od 885 miliona evra, a uvoz od 483 miliona evra.
“Kad govorimo o uvozu i izvozu Srbija – RS očigledan je deficit u robnoj razmjeni, ali postoje realne mogućnosti da se on izbalansira i da se izjednači protok robe u oba smijera”, rekao je predsjednik Područne privredne komore Bijeljina Mihajlo Vidić.
On je naveo da je ovakvo stanje uslovljeno i proizvodnim mogućnostima Beograda i nedostatkom određenih proizvoda u RS, naglasivši da se čine maksimalni napori da bi se na beogradskom tržištu našli proizvodi iz RS i Bijeljine kojih do sada nije bilo.
Vidić je naglasio da su današnji bilateralni pregovori privrednika beogradske i bijeljinske privredne komore, održani u Etno selu “Stanišići”, nastavak dosadašnje veoma uspješne saradnje.
On je rekao da su neki od razloga održavanja ovog skupa uspostavljanje novih kontakata i pronalaženje mogućnosti za još uspješniju saradnju privrednih subjekata, ostvarivanje određene robne razmjene, te iznalaženje poslovnih partnera.
“Saradnja i ukupna razmjena sa Beogradom i Srbijom postojala je oduvijek, kao što postoji i danas. Udaljeni smo tek 130 kilometara i ovo područje je i zbog toga uvijek i u poslovnom, kulturnom i svakom obliku saradnje bilo oslonjeno na Beograd”, rekao je Vidić.
Vidić je podsjetio da su poljoprivreda i prehrambena industrija osnovni resursi bijeljinske komore, te da Privredna komora Beograd ima veoma značajne iste resurse.
“Ne postoji nijedna oblast gdje saradnja sa Srbijom i Beogradom nije ostvarena, a naš zadatak je da te veze proširujemo i da pokušamo da ispravimo debalans koji postoji u robnoj razmjeni između Srbije, RS i BiH”, naglasio je Vidić, istakavši da sa obje strane postoji veliki interes za zajedničke nastupe preduzeća iz RS i Srbije na trećim regijama.
Predsjednik Skupštine Privredne komore Beograda Zoran Milošević smatra da je neophodno proširivati saradnju koja je oduvijek postojala, posebno u trenucima “svjetske ekonomske krize, upravo kroz razmjenu i saradnju privrednih partnera” .
“Srbija, kao i Beograd, imaju ogroman deficit u spoljnoj trgovini. Krajem 2008. godine u beogradskoj privredi iznosio je negdje oko osam milijardi evra”, rekao je Milošević i dodao da je u Beogradu pokrivenost uvoza izvozom oko 20 odsto, a na nivou Srbije oko 40 odsto.
Milošević je izrazio uvjerenje da će mjere za ublažavanje posljedica ekonomske krize koje su donijele vlade Srbije i RS uveliko pomoći privrednicima, te ukazao na neophodnost da se privreda sama angažuje, traži svoje puteve i načine da bi popravila položaj u kome se nalazi.
Komentarišući činjenicu da Bijeljina, ali i RS, sa ogromnim potencijalima u poljoprivredi i proizvonji zdrave hrane, odnosno u prehrambenoj industriji, bilježe veliki uvoz iz zemalja regiona, ali i Srbije, Milošević kaže da je to interesantno i za Srbiju.
“Malo je poznato da Beograd ima oko 180 000 hektara obardivih površina i razvijenu poljoprivredu, ali dešava se da uvozimo neke prehrambene proizvode. Neophodno je da RS što više plasira svoje proizvode na naše tržište”, rekao je Milošević.
Na današnjem skupu privrednika učestvovali su predstavnici 33 firme iz Beograda, iako je, prema Miloševićevim riječima, bilo i mnogo više interesa.
“Mali privrednici, građevinske firme, velika preduzeća, instituti i drugi pokazali su veliko inatresovanje za ovaj skup, ali smo zbog skučenog prostora došli sa 33 beogradske firme iz različitih oblasti proizvodnje”, pojasnio je Milošević.