BEOGRAD, Predsjednik Srbije Boris Tadić izjavio je večeras da će rebalans republičkog budžeta biti mogući odgovor države na finansijsku krizu i najavio da će funkcionisanje javnih finansija biti periodično provjeravano tokom ove godine.
Prema njegovim riječima, mjere državnog intervencionizma u ekonomiji biće neophodne kako bi Srbija savladala posljedice svjetske finansijske krize, i rebalans budžeta treba doživljavati kao jednu od takvih mjera.
“U ovakvom vremenu ne možete danas da donesete budžet i kažete da sledeći dolazi za godinu dana, već na svaka tri meseca morate da merite prolazno vreme. Nadam se da nećemo morati da pravimo rebalans, ali ako bude loših pokazatelja ova vlada će kao odgovorna morati da reaguje na taj način”, rekao je Tadić za B92.
Govoreći o krizi snabdijevanja gasom, on je izrazio zadavoljstvo što su Rusija i Ukrajina potpisale sporazum i što će možda već za dan da situacija početi da se normalizuje i dodao da su neke prethodne vlade u Srbiji krive što se nije lagerovao gas u Banatskim dvorima.
Na konstataciju da izuzev političke, nema drugih garancija da će Rusija ispuniti to što je potpisala sa Srbijom oko gasa i preuzimanja Naftne industrije Srbije /NIS/, Tadić je rekao da ni u jednom biznisu nema garancije nego da ostaje da će se realizovati dogovoreno.
On je dodao da se nikada ne zna šta će donijeti vrijeme, jer je naftna kompanija “Šel” zbog najnovije ekonomske krize u svijetu tri i po puta izgubio na svojoj vriejdnosti, “Gasprom” četiri puta i da niko ne može da tvrdi da NIS i dalje vrijedi koliko je vrijedio.
Govoreći o Kosovu i Metohiji, Tadić je rekao da je najveći uspjeh Srbije što je sada loptica pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu, ističući da očekuje pozitivan odgovor i obnavljanje pregovora Beograda i Prištine za dvije do tri godine.
On je izrazio nezadovoljstvo zbog formiranja bezbjednosnih snaga na Kosovu i Metohiji, navodeći da to i nije vojska nego 2 500 naoružanih sa lakim naoružanjem, te da se Srbija zalaže za demilitarizaciju Kosova i Metohije.
Tadić je zamjerio kritičarima koji tvrde da ne može da funkcioniše vlada koja je sastavljena od više stranaka, napominjući da je takav sastav odraz izbora i da je to osnov demokratije.