VAŠINGTON/PEKING, Recesija u svjetskoj privredi bi mogla da dodatno naruši već napete ekonomske odnose SAD i Kine, ocjenjuje agencija Blumberg, pozivajući se na mišljenje američkih eksperata.
Realizacija programa vrijednog 850 milijardi dolara, novoizabranog američkog predsjednika Baraka Obame, za oživljavanje privrede SAD u toku naredne dvije godine zahtijevaće da Vašington pozajmljuje od Pekinga još veće sume nego do sada.
Kina je do sada uložila više oko 653 milijarde dolara u kupovinu obveznica američkog ministarstva finansija i nema sumnje da se pritisak na Peking da nastavi sa masovnim investicijama u te vrijednosne hartije neće smanjiti, tvrde finansijski eksperti u SAD.
Oni ukazuju, osim toga, da recesivna klima u američkoj privredi nužno proizvodi i smanjenje ekonomske ekspanzije u Kini, a to znači i dalje komplikovanje u dvostranim ekonomskim vezama dvije zemlje.
“Pad u američkoj privredi izazvaće i pad kineske ekonomije”, ocijenio je Derek Sizers, ekspert vašingtonske Hertridž fondacije, komentarišući ekonomske odnose dvije zemlje.
Sizers smatra da bi osetnije pogoršanje ekonomske klime u obe zemlje pojačalo konflikt između Kongresa SAD i kineskih vlasti koje, prema ocjeni američkih kongresmena, već godinama vode “nefer trgovinsku politiku”.
Uticajni američki kongresmeni su u protekle tri godine više puta tražili od administracije odlazećeg američkog predsjednika Džordža Buša da uvede trgovinske sankcije Kini, ali je on samo delimično uvažio takve zahteve.
Glavni američki ekonomski pregovarač sa Kinom je u protekle tri godine bio ministar finansija Henri Polson koji je, još dok je radio kao finansijski ekspert na Volstritu, 70 puta posjetio Peking.
Prijavi se za novosti
Dobijajte najnovije informacije provjerene na Capital.ba.